Rända maailmas – intervjuu maailmaränduriga

Tutvusin Don Balesiga 2009. aastal, kui ta osales Creating Inspiration (Loova Inspiratsiooni) e-kursusel. Ta oli väga innukas õppija ning jättis igati positiivse mulje. Reaalselt nägin teda esimest korda 2011. aastal Brüsselis noortekoja maailmakongressil, kus ta rääkis mulle, et kavatseb minna ümber maailma reisile.

Paljud räägivad ümber maailma reisist kui unistusest, ent vähesed teevad seda. Don suutis tuua enda unistuse ka enda reaalsusesse. Selleks ajaks kui kohtusin temaga Saksamaal oli ta rännanud juba Antarktikas, Argentiinas, Brasiilias, Tšiilis, Boliivias, Peruus, Kolumbias, Panamas, Costa-Rical, Mehhikos, Orlandos, Mianis, New Yorkis, Montrealis ja nii edasi… 5,5 kuud reisinud, 8 kuud jäänud.

Mind inspireerivad inimesed, kes elavad enda unistust.  Kui tahad midagi vinget saavutada, siis veeda aega inimestega, kes on seda saavutanud. Oma loomulikust uudishimust intervjueerisin Don´i ning otsustasin ka selle videosse võtta, et head mõtted ja tunded jõuaksid ka teisteni, kel pakitseb sees kirg rändamise järele.

 Miks ta rändab ümber maailma?

Enamasti tahame minna rändama, et näha maailma, avardada silmaringi ja kohtuda uute inimestega. Seda kõike Don ka teeb. Huvitava kõrvalnähtusena avastas ta aga seda, et jagades Facebookis fotosid enda rännakutelt, tekitas ta elevaid tundeid ka enda sõprades. Nad olid inspireeritud Don´i seiklustest ning Don on hakanud üha enam tundma, et ta ei rända mitte peljalt enda pärast, vaid rändab ka enda sõpradele.

Kõige kesksem rändamise väärtus peitub tema sõnul siiski inimestes, kellega ta oma rännakutel kohtub.

Kuidas ta suutis unistuse reaalsuseks muuta?

Don pole lotovõitja ega miljonär, vaid tavaline IT-ettevõtte projektijuht Austraaliast, Sydneyst. Ta oli varem unistanud ümber maailma rändamisest, teinud nimekirjasid kohtadest, kuhu tahab minna ja mõtisklenud, et võiks. Ent see oli alati tundunud kuidagi kauge unistus, mida realiseerida pärast lotovõitu või pensionile minekut.

Pärast seda kui ta otsustas enda unistuse ellu viia,  kujundasid kolm olulist eeltingimust võimaluse:

  1. Ta sai enda ülemusega kokkuleppele, et saab aasta töölt vabaks (justkui palgata puhkust), ehk tema töökoht on jätkuvalt alles kui ta oma rännakult Austraaliasse tagasi jõuab.
  2. Tal olid säästud, mille eest ta plaanis osta kinnisvara – oleks saanud teha enda kodu jaoks sissemakse, ent õnneks polnud ta seda veel teinud ning otsustas kasutada seda raha, et rännata ümber maailma.
  3. Ta oli vallaline ja ühtlasi sai läbi ka tema presidendiaasta kohaliku Sydney noortekoja presidendina.
Seega polnud olulisi piiranguid, mis teda kinni hoiaks. Oli aeg rändamiseks.

“Jah, tahaksin ka, aga…”

Julge järgida enda unistusi. Vabane kõigist vabandustest. Kui Sa tõesti tahad seda, siis Sa teed selle ka ära.

“Aga mul pole raha” – võid töötada rändamise ajal ja teenida. Reisi odavamate transpordivahenditega, ööbi tuttavate juures või couch-surfarina.

“Aga ma ei julge üksi reisida” – väga hea, siis ongi Sul piisav stiimul, et rändamise ajal uute inimestega kohtuda.

“Aga reisimine on stressav, kogu see asjaajamine…” – pööra hirm põnevuseks.

“Aga ma võin enda töö kaotada” – reisilt tagasi jõudes oled juba uus inimene ja saad enda kogemust kasutada eelisena uue töökoha leidmisel.

Rännates õpid iseennast tundma

Unistused täituvad. Kui Sa seda tõeliselt tahad, siis leiad loovalt võimalused. Lihtsalt järgi enda südant.

Kui oled tõeliselt kirglik selle suhtes, pole miski võimatu.

Don on alati pidanud end pigem introverdiks ja analüütiliseks inimeseks. Praegune rändamiskogemus on aga aidanud tal avastada enda sisemise karisma, olles hästi rõõmus ja sõbralik ning avatud uute inimestega suhtlemisele. Põhjalike analüüside asemel julgeb ta üha enam usaldada enda kõhutunnet ja järgida enda intuitsiooni, olles seikleja meeleseisundis.

Paistab, et rändamine üks nendest kogemustest, mis aitab meil avastada ja mõista iseendas midagi sellist, mida me pole varem märganud.

Milline saab olema elu pärast ümber maailma reisi?

Väike hirm ju ikka pakitseb sees, et kas pärast kõike seda seiklust suudame kogeda põnevust enda igapäevatöös ja rutiinis. Don väidab, et pärast rännakut “tavaellu” tagasi jõudes, jätkab ta innukalt elamist ka enda kodumaal. Ta teeb juba praegu nimistut, mida kõike tahab veel enda kodumaal teha pärast rännaku lõppu.

Ahjaa, kusjuures ta ütles, et planeerib juba praegu enda järgmist ümber maailma reisi – on palju kohti, kuhu ta selle rännakuga ei jõua minna ning plaanib neid külastada järgmisel tiirul. Järgmisel tiirul lubas ta isegi Eestist läbi tulla 😉

Sa võid elada erakordset elu ka tavalistel päevadel enda kodus.

Mis on maailmaränduri seljakotis?

Kui lahkuksid homme ümber maailma reisile, siis mida võtaksid endaga kaasa? Vaatame lähemalt, mis on Don´i seljakotis.

Asjad, mida kaasa pakkida:

  • Matkasaapad (mugavad, Gore-Tex kihiga, et niiskuse vastu kaitsta), mustad kingad pidude jaoks ja plätud
  • Magamiskoti siselina (juhuks kui kasutad kellegi teise magamiskotti või pead ööbima kahtlaste linade vahel)
  • Hügieenitarbed
  • Elektriseadmed (akulaadijad, taskulamp)
  • Turvakaabel ja lukud koti kinnitamiseks
  • Seinte külge kinnitatav nöör pesu kuivatamiseks
  • Isiklik päevik
  • Riietest (soe pesu, fliis, tuulejakk, vihmajakk, müts, teksad, spordipüksid, lühikesed püksid, ujumispüksid, t-särgid)
  • Mikrokiust rätik (kerge, kuivab kiiresti)
  • Sülearvuti ja fotokas või kaamera (lainurkobjektiiviga, et saaksid soovikorral käest iseennast pildistada)
  • Spetsiaalne reisisärk, millele riikide vimplid peale õmmelda.

Reisikoti kaalupiirang 23 kg, soovituslik siht 11-13 kg.

Keskne põhimõte pakkimisel: paki nii kergelt kui saad. Üleliigsed asjad saad postiga koju saata või kinkida inimestele, kellega kohtud. Enne rännakule asumist skanneeri visiitkaardid, mille oled saanud enda rahvusvahelistelt kontaktidelt.

Ühed hästi tähtsad asjad lisaksin veel, mida endaga kaasa pakkida: uudishimu ja avastamisrõõm 🙂

 Laeval on sadamas turvaline, aga mitte selleks ei ehitata laevu. (W. A. Shedd)

Keskne küsimus on praegu see: kas tahad rännata ja kui tõsiseselt Sa seda tahad? Kui otsus on kindel, siis hakka pihta, tee esimene samm.

Rändamiskogemuse võid saada ka Eestis – võta oma matkasaapad, jalgratas, auto või bussipilet ja asu teele. Uuri välja, kus Eestit külastavad rändurid kogunevad ning hängi koos nendega – kuula nende lugusid, vaata nende pilte, uuri neilt maailma kohta. Lugude ja jutustuste kaudu võime rännata silmapilkselt mööda maailma.

1 reply
  1. Kadri
    Kadri says:

    Mõnus lugemine. Tihti poevad inimesed selle varju, et neil ei ole piisavalt aega või vahendeid, et oma unistusi ellu viia või teha seda, mida tõeliselt tahetakse. Kuid kui sul on olemas tahe ja soov, siis sellest peaks juba piisama. Leia võimalused ja hakka asjaga pihta. 🙂

    Vasta

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga