Parimad harivad ja inspireerivad podcastid (taskuhäälingud)

 

Maailma tarkused mahuvad taskusse

Kes on Sinu jaoks inspireerivad inimesed, kelle olemus ja saavutused on Sulle eeskujuks? Kui palju oleksid valmis maksma, et istuda tunnike nendega koos ja saada nende elukogemusest ja õppetundidest osa? Ehk oleks see mõnel puhul isegi hindamatu?

Meie esivanemad pidid oma eeskujudelt õppimiseks rändama kaugetesse maadesse, et osaleda tähtsal loengul või kohtumisel, et kuulda mõtet, mis nende elukäiku muutis. Õnneks on see nüüd palju lihtsam ja taskukohasem – tänu tasuta taskuhäälingutele.

Kuidas podcastidest parim võtta?

Taskuhäälingute kuulamine sobib hästi ka aktiivsemasse eluviisi – kuulamise ajal saad teha ka muid toimetusi, olgu selleks söögitegemine, autojuhtimine või trenni tegemine. Siin on paar soovitust, kuidas kuulamisest parim võtta:

Muuda pikemad ootejärjekorrad, autosõidud või bussisõidud loengusaaliks.

Pikad 1-2 tunnised podcastid sobivad hästi autosõidul kuulamiseks – see on kvaliteetaeg, kus saad ise valida endale reisikaaslased. Lühemad 30-minutilised episoodid sobivad hästi pauside või jalutuskäikude ajaks.

Asenda raamatu lugemine autori intervjuu kuulamisega.

Hulga ameerika äriraamatuid sisaldavad 1-2 suurt mõtet ja selle asemel, et raamatu hankimisele ja lugemisele tunde kulutada, tasub panna podcasti äpi otsingusse autori nimi ning leida intervjuu, kus ta räägib raamatu teemadel. Tõenäoliselt saad sellest tunnisest vestlusest tema raamatu parimad nopped kätte. Ja kui ikka väga hea kraam tundub, siis on põhjust ka raamat ise käsile võtta.

Tee märkmeid ja õpeta edasi.

Loo “heade nopete” dokument enda telefoni märkmete äppi ja märgi sinna üles kõige põnevamad mõtted. Näiteks episoodi lõpus 1-3 mõtet, mis olid kõige raputavamad. Lisaks tasub kõige põnevamaid avastusi sõpradele edasi jagada – nõnda kinnistad neid ka enda jaoks.

Ainult kuulamine elu probleeme ei lahenda, tegutseda on tarvis.

Taskuhäälinguid muudkui tuleb juurde ja ega kõiki ei jaksa nagunii ära kuulata. Võitja pole mitte see, kes kõige rohkem podcaste kuulab, vaid see, kes tänu sellele enda elus olulisi muutusi teeb. Hea on küsida: mida ma õppisin ja mida otsustan nüüd teisiti teha, et enda elu paremaks muuta?

Kriitiline meel aitab valeinfo välja sõeluda.

Kõik külalised pole võrdselt usaldusväärsed. Ka head saatejuhid võivad kutsuda vastuolulisi külalisi, kelle väljaütlemised on klikimagnetid. On isegi olukordi, kus tsiteeritakse teadusuuringuid, mida pole olemas või räägitakse numbritest, mis ei vasta tõele. Kui miski tundub üllatav, siis võiks selle kohta taustauuringu teha, enne kui seda päris tõe pähe võtta. Eriti kui saatekülalisel on mängus majanduslikud huvid, et enda toote suhtes poolehoidu võita.

Kasuta podcasti kuulamist õhtuse üleminekurituaalina.

Uneuurijad soovitavad 1-1,5 tundi enne magama jäämist veeta ekraanivaba aega – hea variant lasta elutoas valgus hubasemaks ning kuulata mõnda mõnusat persoonilugu või ööülikooli episoodi. Väga motiveerivat kraami kuula pigem hommikul, õhtuks jäta leebemad vestlused, pärast mida saad mõnusasti uinuda.

Võta aega ka looduse ja vaikuse kuulamiseks.

Kui jalutad kaunis looduses, siis võta kõrvaklapid peast ära ja kuula ikka sealseid loodushääli ning tunne päris elust rõõmu, eks 😉

Kust leida eestikeelseid taskuhäälinguid?

Kui kasutad iPhone, siis leiad taskuhäälingud Apple Podcasts rakendusest. Kui kasutad Android nutitelefoni, siis leiad need Google Podcasts rakendusest. Enamus podcaste peaks olema ka Spotifys saadaval.

Suur hulk eestikeelseid taskuhäälinguid on koondatud podcast.ee ja podcastid.ee lehtedele – seal saad sobrada ja kui leiad mõne põneva teema, siis kohe otse lehelt kuulata või oma podcasti rakenduses tellida.

Lisan siia mõned soovitused nii eestimaistest kui ka välismaistest podcastidest, mis on pakkunud head kuulamiselamust: avanud inimeste mõttemaailma ning harinud elu õppetundide ja teadusavastuste poolest.

Harivad taskuhäälingud

Huberman Lab podcast – Stanfordi ülikooli neuroteadlane Andrew Huberman jagab teaduslikele uuringutele tuginevaid soovitusi enda motivatsiooni, tervise ja sooritusvõime parandamiseks. Väga põhjaliku eeltööga sisutihedad salvestused – ei ole kerge kuulamine, aga kvaliteetne ja stimuleeriv – nagu saaks osa Stanfordi professori loengust.

Think fast, Talk smart – Stanfordi ärikooli strateegilise kommunikatsiooni õppejõud Matt Abrahams õpetab, kuidas tulemuslikumalt suhelda ja head kontakti luua.

Vaimse tervise taskuhääling “Mis mõttes?” – Stories for impact vaatab vaimse tervise valdkonna põletavamatele valukohtadele ja otsib mõjusamaid lahendusi.

Inspireerivate inimeste persoonilood

Käbi ei kuku… – Vikerraadio saade, kus stuudios on tuntud inimesed koos oma järeltulijaga. Saatejuht Sten Teppan avab heade küsimustega nende kujunemislugu.

Kajalood – Vikerraadio saatejuht Kaja Kärner kaardistab valitud persooni sügavamaid kihistusi, mida palja silmaga ei näe.

Globaalsed eestlased – Rainer Sternfeld intervjueerib globaalsel areenil tegutsevaid eestlasi. Väga inspireeriv kuulamine igale eestlasele, kes tahab saada kinnitust, et siitsamast väikesest Eestist saavad kasvada maailmatasemel tegijad.

Täitsa pekkis saade – Mihkel Vetemaa ja Katrin Hinrikus vestlevad avatult erinevate eluvaldkondade eestlastega ning uurivad, kuidas nad on tulnud elus toime “pekki minekute” ja madalseisudega.

Elu looming podcast – Harald Lepisk vestleb inspireerivate inimestega, et avastada, kuidas luua tõeliselt ehe ja meeldejääv elu.

The Tim Ferriss Show – Tim Ferriss sukeldub maailmatasemel tegijate mõtteviisi, praktikatesse ja harjumustesse, et mõista, mis teeb nad oma alal erakordseks.

The Diary of a CEO – ettevõtja Steven Bartlett intervjueerib silmapaistvaid ja kuulsaid tegijaid.

How I built this – Guy Raz intervjueerib tuntud ettevõtjaid ja võtab nende eduloo pusletükkideks lahti, et mõista, mis viis neid sinna, kuhu nad on jõudnud.

Elustiili taskuhäälingud

Aega on – Maret Kesküla arutab inspireeritult SLOW-liikumisest kuidas oma elus aega maha võtta ning hinnata tegevustes pigem kvaliteeti kui kvantiteeti. Käisin külas esimeses episoodis, kus rääkisime oma elu kutse leidmisest.

All the hacks podcast – Chris Hutchins uurib silmapaistvatelt inimestelt, kuidas enda elu, raha ja reisimist optimeerida – kulutades vähem ja säästes rohkem.

Rahatarkuse taskuhäälingud

Kogumispäevik – mõnusalt lihtsas keeles enda rahasjadega paremini järjele saamisest – säästmisest, investeerimisest ja üldse rahavalikutest elus. Käisin külas ja rääkisime elus inspiratsiooni ja oma elu kutse leidmisest.

Investeerimisklubi – Investeerumishuviliste ja investorite kogukond. Paljude nende sisesündmuste esinejate helisalvestused on kõigile huvilistele podcasti vahendusel tasuta kättesaadavad.

I will teach you to be rich – Ramit Sethi vestleb paaridega nende rahaasjade üle. See on nagu paariteraapia finantsalal, kus meie saame kuulajana mõelda enda rahaliste valikute üle ja mõtestada, milline on meie “Rich life”.

Silmaringi avardamise taskuhäälingud

Ööülikool – üks pikaajalisemaid eestikeelseid taskuhäälinguid, mis pakub laia teemaspektrumit elust ja kultuurist mõtlevale inimesele.

Akimbo – Seth Godin märkab huvitavaid nähtusi meie kultuuris ja arutleb kuidas asju paremaks muuta. Positiivne ja mõtlema ergutav essee stiilis formaat.

TED Talks Daily – Tuntud TED talks kõned, kus silmapaistvad inimesed jagavad enda ideid ja avastusi – lihtsalt audioformaadis ekraanivabaks kuulamiseks.

Sinu oma podcast?

Kui Sulle tundub, et ühe kindla valdkonna podcast on siin maailmas veel puudu ja Sina peaksid selle algatama, siis hetkel kõige lihtsam keskkond enda salvestatud podcasti üles laadimiseks paistab olevat Spotify for Podcasters. Sealt saad omakorda levitada edasi Apple ja Google Podcasts äppidesse.

Salvestamiseks on variant rentida korralik mikrofon või leida podcasti salvestamise stuudio, et lõpptulemus kuulajate kõrvu paitaks.

Enda podcasti loomiselt tasuks mõelda läbi:

  1. Millist probleemi tahan sellega lahendada või leevendada – mida see peaks inimestele andma?
  2. Kas podcast on parim moodus selle probleemi leevendamiseks või on veel efektiivsemaid moodusi?
  3. Mis võiks selle podcasti eripära olla – mida teeksin seal teistmoodi ja milliste küsimuste üle arutleksime?
  4. Milline formaat on kuulaja jaoks ahvatlev – üksi/külalistega, vaba/struktureeritum, pikem/lühem?
  5. Kuidas saan testida, kas see idee võiks lennata?

Kuna podcaste on juba päris palju, siis võtmesoovitus on üldiste teemade (nt sport, motivatsioon vm) asemel võtta konkreetne kitsas teema. See võib kõnetada väiksemat gruppi inimesi, aga saab särada just seetõttu, et teised pole seda teemat katnud.

Eestikeelse podcasti puhul lisa need podcast.ee või podcastid.ee keskkonda.

Veel üks mõte – pärandivestlus

Kas Sa päriselt tunned enda vanaisa või vanaema? Seda kes ta on, mille eest ta seisab, mida elu talle õpetanud on… Omamoodi kihvt algatus on salvestada üks vestlus enda vanemate või vanavanematega. See pole mitte laia maailmaga jagamiseks, vaid enda pere jaoks, et ühel päeval kui teda enam pole, võiksid lapselapsed saada osa tema mõttemaailmast.

Seal pole tähtis kuulajate arv, vaid tähtis on need paar inimest, kelle jaoks see pärandivestlus võib olla hindamatu.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga