Pärandivestlus – mis on Sinu sõnum maailmale?

Istusin kirikus enda vanaisa matustel ja kuulasin, kuidas kirikuõpetaja luges ette tema elulugu. See elulugu mõjus kuidagi tühjalt. Seal seisis ülevaade ametikohtadest, kus ta töötas, millal abiellus, millistesse ühingutesse kuulus. See kõik tundus kuidagi kuiv, kuidagi elutu.

Hinge näris mõte, et ma ei tundnud enda vanaisat piisavalt hästi. Me nägime harva ja meie vestlused olid põgusad, pigem pinnapealsed. Viimastel aastatel tema mälu ja mõtteselgus olid ka hääbumas.

Kes ta päriselt oli – mille eest ta seisis? Mida ta elus üle kõige igatses ja mida ta kartis? Mis oli tema sõnum maailmale?

Ma ei tea. Aga nüüd oli hilja temalt endalt küsida.

Talleta järgmiste põlvkondade hüvanguks

Kui küsida “Mis on Sinu sõnum maailmale?”, siis vastaja võib öelda “Mul ei olegi sõnumit maailmale.” Aga mis on Sinu sõnum perele ja enda järeltulijatele? See on nagu väike maailmake omaette. Milliseid elu õppetunde ja avastusi tahaksid neile edasi anda? Mis võiks aidata neil teha paremaid otsususeid elus?

Lugude kaudu kandub osa meie olemusest edasi järgmiste põlvkondadeni – see on kui rahvapärimus, millele edasirääkijad taas elu sisse puhuvad. Mõni lugu läheb uhkemaks, värvikamaks, mõni saavutab ehk isegi eeposliku kangelasloo mõõtme.

Kuidas kõlaks see lugu otse allikast? Mis tema mõttes toimus kui ta seda tegi? Miks ta nõnda tegutses? Mis on tema pärand?

Selline lugudejutustamist avav vestlus ongi pärandivestlus.

Pakun kolm taset pärandivestluse talletamiseks:

  1. Lihtsalt vahetu vestlus köögilaua taga. Saad teha vihikusse märkmeid vestluse ajal ning hiljem lood tekstina talletada.
  2. Köögilaua vestlus nagu eelmine, aga lisaks paned telefonis diktofoni või kaamera ka salvestama. Täitsa piisav, et lastelastele näidata.
  3. Broneeri aeg salvestus-stuudios, et vestlus puhta heli ja ilusa videopildiga üles võtta.

Pärandivestluseks valmistumisel tee nimistu intervjueeritava elu kogemustest ja kirgedest – kõik märksõnad, mis tema ja ta tegemistega seostuvad. See loob aruteluteemade baasi. Lisaks saad suurte küsimuste puhvetist valida toekaid küsimusi juurde.

Suurte küsimuste puhvet

Pärandivestlust võib alustada mõnede soojendusküsimustega, et jutt jooksma saada ning siis liikuda sügavamate küsimuste poole. Suures plaanis on 3 tüüpi teemasid, mida avada:

A) Transformatsioonilood – muutuselood raskuste ületamistest ja (sisemisest) kasvamisest.

B) Unistused – igatsused, kireprojektid ja ambitsioonid, kuhu püüelda.

C) Ehedad jagamised hirmudest, kahtlustest ja päris tunnete avamisest.

Eelsoojendus pärandivestlusele

Kui oled harjunud vestluspartneriga süvavestlusi pidama, siis võib üsna kärmelt teemasse sukelduda. Kui aga mikrofon ja kaamerad tekitavad temas silmnähtavat ebamugavust, siis võib alustada “Kuidas Sul praegu läheb?” küsimusega ning paluda tal jagada, mis hetkel tema elus toimub, kuidas ta end tunneb.

Avatud küsimused vestluse käima tõmbamiseks:

  • Milline on Sinu esimene mälestus enda lapsepõlvest?
  • Kelleks tahtsid lapsena saada?
  • Kuidas tutvustaksid end ühe lausega kellelegi, kes Sind veel ei tunne?

Toekad küsimused, millega inimese olemusse sukelduda:

  • Millised 2-3 sündmust on Sinu elu käiku kõige enam mõjutanud?
  • Millistel inimestel on Sinu eluteel olnud suur mõju? Kuidas nad Sind mõjutasid?
  • Millised teiste tänusõnad on läinud Sulle südamesse?
  • Mis on olnud Sinu elu parim investeering?
  • Kui saaksid ühe korra ajamasinaga rännata tagasi minevikku, siis millisesse ajahetke rändaksid ja mida seal teeksid või muudaksid?

Sõnumid personaalselt intervjueerijale:

  • Mis on üks asi, mida soovid, et mina enda elus kogeksin?
  • Kui Sul oleks võlujõud ja saaksid anda mulle juurde mingit oskust või võimet, mis võiks mind elus edasi aidata, siis millist oskust või võimet võluksid? Miks just seda?

Toekad finaalküsimused:

  • Mis on üks asi, millest Sinu arvates on suur hulk inimesi elus valesti aru saanud?
  • Kui saaksid kirjutada seinale ühe sõnumi, mis oleks paljudele möödakäijatele aastateks nähtav, siis mis sõnumi sinna kirjutaksid?
  • Kui see videoklipp peaks mängima Sinu matustel, siis mida tahad praegu vaatajatele öelda?

Nopi siit parimad küsimused ja teades enda vestluspartneri elulugu, lisa endapoolsed konkreetsed küsimused tema elusündmuste kohta.

Millal on õige aeg pärandivestluse pidamiseks?

Parim aeg pärandivestluse pidamiseks on siis kui tunned, et nüüd oled huvitatud selle vestluse pidamisest. Tahad teda päriselt tundma õppida.

Kuna aja jooksul mälestused tuhmuvad, ununevad või moonduvad, siis väga hilisesse eluetappi ei maksa seda jätta. Alati võib ju aastate pärast veel mõne pärandivestluse maha pidada.

Vestlust võib serveerida kooliprojektina või näiteks eelseisva juubeli puhul toreda tagasivaatena senisele elule. Kui vanemad eriti kaamera ja mikrofoni ette ei kipu, siis võib ka eelnevalt ette häälestada, et tahad ühel päeval sellist vestlust salvestada. Nõnda saavad nad ajapikku mõttega harjuda.

Mida pärandivestluse salvestusega peale hakata?

Esmalt salvesta see arhiivi, kus ta võiks pikalt säilida – lisaks virtuaalsele pilvele ka mõnele füüsilisele kõvakettale ning koopiad vanematele endile.

Kui oled videotöötluses kodus, siis võid lõikuda sellest ka lühema versiooni parimate paladega, lisada muusikat, luua meeleolu.

Kui tahad eriti süvitsi minna ja tunned, et Sinus on ärganud sisemine ajakirjanik, siis võid ka pidada vestlusi nende inimestega, kelle elusid loo peategalane on mõjutanud. Tema õpilaste, kolleegide või sõpradega.

Ja siis ühel päeval tuleb see hetk, kus on tarvis videomaterjal arhiivist välja võtta. See hetk, kus CV ette lugemise asemel võime kõigi ärasaatjatega jagada videokaadreid tema häälest ja tema näost, tema tunnetest ja mõtetest – tähistada teda sellisena nagu ta oli elusana. Et see mälestus temast jääks meisse elama.

Kas oled juba pärandivestlust pidanud? Kuidas läks?

Kui oled juba enda vana(vanematega) pärandivestlust pidanud, siis jaga siin postituse kommentaariumis enda muljeid:

Kuidas seda vestlust pidasid?

Millised küsimused mõjusid kõige võimsamalt?

Milliseid soovitusi jagaksid teistega, kes pole veel julgenud sellist vestlust ette võtta?

Pärandivestlus sõbra või kolleegiga

Üks asi veel – me ei pea kitsendama seda vestlust enda eelkäijatega. Pärandivestluse võib pidada ka enda hea sõbraga, kes on Sind inspireerinud või töökollektiivis peatselt pensionile mineva kolleegiga, et tähistada tema elutööd. Elu loomingu podcasti vestlustes olengi järginud pärandivestluse stiili, et tabada inimese olemust ja talletada hetk tema mõttemaailmast.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga