Valdur Mikita – loomupärase tarkuse radadel (Elu looming podcast)

Elu Loomingu taskuhäälingus on külas kirjanik Valdur Mikita, kes leiab, et inimeste eludes võiks olla rohkem mõnusaid sihipäratuid otsinguid. Vestluses lähmegi ekslema inimese loomupärase tarkuse (metsa)radadele ja nopime häid tähelepanekuid.

Valduri sulest on ilmunud populaarne raamat “Lingvistiline mets”. Tema unikaalset kirjutamis-stiili on raske sõnadesse panna. Lisaks loovale mitmekihilisele sõnakasutusele süstib ta Eesti lugejatesse eneseusku ja eneseväärikust. Loovusest rääkides – ta on kaitsnud doktoritöö teemal “Kreatiivsuskäsitluste võrdlus semiootikas ja psühholoogias”.

Noppeid vestlusest:

Maailmas on vähe mõnusaid sihipäratuid otsinguid.

Õnnelikud on inimesed, kes oskavad endale elu jooksul pakkuda mitut lapsepõlve.

Kirjutamine on teraapiline käitumine, mis aitab hinge puhastada ja hakkama saada.

Kui tunned, et Sul pole elus kohta, siis tuleb ise see maailm luua, kus Sul oleks koht.

Globaliseerumine tingib selle, et kõik maailmas muutuvad üha sarnasemaks. Kuidas eristuda? Eestlase jaoks on parim moodus fännata Eesti kultuuri. Eesti on täis kummalisi asju, mille läbi me tunneme ennast eestlasena ja fänname seda kultuuri.

Valduri kui kirjaniku loome algoritm on otsida kummalisi perifeerseid kogemusi Eesti metsast, keelest või kultuurist ja üritab neid siduda üldinimliku teadmisega.

“Hämmastage mind” – ideaalis peaks kirjutama nii, et suudaks lugejat hämmastada.

Kui Sind tabab inspiratsioon, siis sel hetkel filtermehhanism ei tööta ja idee tundub geniaalne. Tarvis on kirjutada idee üles ja vaadata sellele kuu aja pärast otsa. Eriti hea on vaadata oma materjali üle kui oled kõige vähem inspireeritud. Need ideed, mis siis tunduvad head, on tõesti head.

Kui on reaalselt vaja tööle hakata, siis põgene võimalikult inetusse kohta. Parimad asjad on sündinud vahtides paneelmaja halli seina.

Kõige parem looming sünnib siis, kui looja tõmmatakse läbi kõige pimedama koopa.

Kui oled nukras meeleolus, siis kõige halvem mõte on teha midagi, mis teeks Sind õnnelikuks. Palju parem mõte on katsuda seda nukrust täiega läbi elada. Emotsioonid ja vaimuseisundid pole antud niisama, igaühe külge on kinnitatud mingi väike tarkus. Ka nukruse kogemine on oluline. Surve olla õnnelik, lammutab õnne vundamenti.

Looduses on kõik, mida inimese enda sees pole.

Üks motiiv, miks loodusesse minna, on see, et iseendast lahti saada. Saada lahti sellest keskkonnast, kus oled, kogeda midagi muud.

Parim meie vaimutervise hüvanguks: liikuda ja olla looduse keskel.

Kui Sul pole eesmärki ja saad teostada sihipäratut otsingut. Inimest aitavad lihtsad asjad, pole vaja mõelda elu ülemäära keeruliseks. Pigem vaadata endasse ja leida endas loomupärase tarkuse.

Me peaksime teadma, millises suunas me läheme, aga me ei tohiks teada, kuhu me välja jõuame.

Valdur Mikita järgmist etteastet loovuse ja looduse teemal saab kuulata 2. aprillil Viljandis “Loovuse loomus” festivalil.

Vaata kõiki Elu loomingu taskuhäälingu episoode.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga