Magistritöö ja bakalaureusetöö – praktilised nipid lõputöö kirjutamiseks

Hetkel käib paljudes kodudes aktiivne lõputööde ja diplomitööde kirjutamine ning head ideed, kuidas seda veelgi nutikamalt ja naudingulisemalt teha, kuluvad marjaks ära. Seda kinnitab ka varasema artikli “Kuidas leida motivatsiooni lõputöö kirjutamiseks?” ootamatult suur populaarsus.

Seepärast toon mõned praktilised nipid, mida enda magistritöö kirjutamisel olen rakendanud.

Hoia töö hindamise kriteeriumid nähtaval

Prindi endale seinale välja konkreetsed nõuded, millele peab vastama hinde “A” vääriline lõputöö. Kui lähtud nendest enda töö tegemises, siis tead, et oled panustanud nendele olulistele aspektidele, mis reaalselt hindamisele lähevad.

 

Loo lõputöö ideede jaoks eraldi ideetahvel

Koonda lõputöö ideed ühte nähtavasse kohta, et Sul oleks nendest ülevaade. Minu lõputöö ideetahvlil on näiteks selliste valdkondade ideed:

  • Teooria ideed – milliseid teemasid teooria punktid võiksid käsitleda.
  • Empiirika ideed – mida empiirilise osa punktid võiksid käsitleda (nt. katse või küsitluse meetodid).
  • Töö peatükkide kirjeldused – märksõnad, mida iga peatükk võiks käsitleda.
  • Ekspertide ideed – kes on selle valdkonna tegijad, kellelt saad nõu küsida või intervjueerida.
  • Hea materjal – raamatu nimi ja põnevamad teemad sealt koos lehekülgede numbritega.
  • Ressursid – milliseid vahendeid saad veel kasutada (raportid, varasemad kogemused, kontaktid…)
  • Mis oleks kui… – igasugu “hullud” ideed, kuidas enda teemale läheneda.

Kasuta mõttekaarti ülevaate ja selge struktuuri loomiseks

Mõttekaardi (mindmapi) põhimõte on lihtne: kirjuta keskele teema, jaota see alamteemadeks ning nende alla kirjuta omakorda alamteemad. Selle abil saad enda lõputöö ideed ilusti ära süstematiseerida – iga mõtte asjakohase peatüki alla paigutada.

Tarkvara alla laadimiseks:

Tee raamatute ja artiklite lugemise ajal jooniseid

Kasuta suuri A3 pabereid ja vildikaid, et teha raamatutest ja artiklitest kõige põnevamate mõtete jooniseid ja skeeme, millest omakorda uusi ideid sünteesida.

 

Jaota lõputöö väikesteks tükkideks

Kuidas süüa elevanti? Tükk-tüki haaval.

Jaota kogu lõputöö väikesteks sammudeks, mille tegemine võtab kuni 1-3 tundi. Nõnda ei hirmuta Sa ennast “suure lõputöö” tegemise mõttega ära, vaid tead, et nt. “teen kohe esmased peatükkide pealkirjad ära”.

Hoia hoogu. Kui oled korra hakanud juba tegema, siis sealt edasi on hulga lihtsam lõputöö kirjutamise lainel liikuda.

Loo harjumus teha väledaid sööste – tee kasvõi mustandeid, et esmased ideed ja raamistikud paika panna ning seejärel nad ilusti ära sõnastada ja vormistada. Hoiad kõvasti aega kokku, kui ei püüa kohe saada ideaalset lahendust, vaid teed esmase variandi valmis ning pärast timmid seda.

Julge küsida nõu ekspertidelt – kirjuta, helista.

Määratle, kes on Sinu poolt uuritavas valdkonnas tegijad ja küsi nende arvamust enda loodud uue teoreetilise mudeli või idee kohta. Põhjalikuma avastuse korral võid organiseerida isegi fookusgrupi intervjuu, kuhu palud mitu eksperti korraga, et nende nõuannetest lähtuvalt enda mudelit täiendada.

Mina näiteks teen enda empiirilises osas loovuskoolituse programmi, mida testin reaalse grupi peal ning seejärel viin läbi fookusgrupi intervjuu teiste loovuskoolitajate ja loovuse ekspertidega. See on põnev kõigi osaliste jaoks, sest mida jagan enda poolt loodud ning nemad enda kogemust.

Vahekokkuvõte video näol

Veel kasulikke tööriistasid uurimustöö kirjutajale

Praktilised tööriistad, mis on aidanud lõputöö kirjutamist efektiivsemalt korraldada:

  • Doodle – aitab määrata ühist sobivat aega kokkusaamiste jaoks,
  • Google Forms – väga lihtne vahend küsitluste tegemiseks. Tulemused kohe Exceli tabelisse.
  • Google Books – võimalus otsida infot paljude sisse skaneeritud raamatutest.
  • Google Scholar – hea abivahend teadusartiklite otsimiseks.
  • PS! Tartu Ülikooli tudengid saavad ut proxy abil paljudele teadusartiklitele ligi ka oma koduarvutist.
  • TLÜ tudengid saavad nüüdsest ka raamatukogu lehe kaudu lihtsamini ligi kõigile andmebaasidele.

 

Veel kasulikke artikleid uurimustöö kirjutajale:

Väärt lisalugemist Inspiratsiooni blogist:

Millised võtted ja vahendid on Sul aidanud oma lõputööd kirjutada?

6 replies
  1. Mari
    Mari says:

    Mul tuli seoseses selle lõputöö kirjutamisega mõned lendmõtted, mis tunduvad küll väga elementaarsed, aga kahjuks kipuvad selles tuhinas lihtlabased, kuid väga olulised asjad, ununema (või no minul isiklikult ununes:)).

    Nimelt, võib juhtuda nii, et unustad kõik muu ja “kirjutad/tegeled” ainult lõputööga. Tulemus võib endalegi arusaamatutel põhjustel olla see, et sa ei suuda juba päevi reaalselt midagi kirjutada. Ühesõnaga ei tohi unustada puhata ja vahepeal midagi toredat teha (iga päev).

    Teiseks, hoolimata sellest, et paljud nt võtavad kuu vabaks töölt või muudest tegemistest, peaks päevale säilitama kava. Minul juhtus see, et päeva kava koosnes ärkamisest, söömisest, muidugi lõptutöö kirjutamisest ja vahepeal siis tavapärane jooksutrenn mõnel päeval, aga puudus kindel raam või kava, millal mida teen. Ühesõnaga, oluline on säilitada päeval kindlad raamid, mis kell, mida teed.

    PS, See on äärmiselt tore ja kasulik, et oma blogis selliseid mõtteid jagad. Mis puudutab lõputöö kirjutamisega seonduvat, siis iga teaduskond võiks võtta endale südameasjaks tegeleda sellega, et see kirjutamisprotsess ja kõik sellega seonduv oleks üliõpilasele võimalikult muretu ja lihtne ja jagada vastavaid teadmisi. Kahjuks minu teaduskonnas selle nt üleüldiselt rõhku ei pöörata. Vahest juhtub isegi nii, et juhendaja teeks kõike muud, kui juhendaks üliõpilast ja kirjutamisprotsessi soodustavaid üldiseid teadmisi jagatakse väga vähe kui üldse.

    Jõudu jaksu!

    Vasta
  2. Harald Lepisk
    Harald Lepisk says:

    Tänud väga asjakohaste tähelepanekute eest, Mari!

    Puhkuse ja enesedistsipliini tasakaal on need märksõnad, mis kleepsuga arvuti kõrvale riputada ning ellu rakendada.

    Hea meel kuulda, olen Inspiratsiooni blogiga saanud kasulik olla – see blogi ongi loodud selleks, et katta neid teemasid, mida koolis ei õpetatud.

    Vasta
  3. Sven
    Sven says:

    Lisan ühe huvitava tähelepaneku, mida kiputakse ilmselt 90%-l eirama. Nimelt tuleb alustada aegsasti 😉 Tore oleks kui mai kuus oleks ikka töö koos ja saaks iluvigasid parandada ja uitmõtteid tööle lisada, mitte tegeleda palavikuliselt põhiideede kirjutamisega. See ajapuudus on peamine pisivigade allikas, milledega retsensentidele meeldib eriti norida. Unetuid öid kõigile !

    Vasta
  4. JPP
    JPP says:

    Soovitaks koheselt tööga pihta hakata. Teha seda umbes 2h ja võimalikult palju selle ajaga valmis saada. Selle töö kvaliteet pole oluline. Tähtis, et oleks ajurünnak teostatud ja tühjade lehtede asemel olemas juba 3-4-5 lehte kirjutatud tööd. Edaspidi on lihtsam teost parandada ja täienda.

    Vasta

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga