Tiina Saar-Veelmaa – Õnneliku töötamise maa (Elu looming podcast)
Tiina Saar-Veelmaa on tööõnne uurija. Tal on ulatuslik kogemus karjäärinõustajana, töötanud Proeksperdi tööõnnespetsialistina ning tegutseb pühendunult tööõnne koolitajana (aaretesaar.ee).
Märkmeid vestlusest:
Tiinat huvitab see, kuidas inimesed leiavad enda elus eneseteostuse ja suudavad seda hoida ehk mitte ära kaotada.
Kes ma olen ja mida ma selles elus teha tahan?
Millised on meie kaasteelised ja kuivõrd nad toetavad meid sel teekonnal. Kuidas meie lähedased tahavad meid kaitsta läbikukkumise ees, ent selle tõttu hoiavad meid tagasi vajalikku sammu tegemast.
Tänapäeva “VUCA” maailm (Volatility, Uncertainty, Complexity, Ambiguity), kus kõik muutub korraga. Mis on vajalikud kompetentsid, mis võimaldaksid meil ka 10 aasta pärast edukalt tegutseda?
Vaja on märgutulukesi, mõõdikuid, lähteinfot, mille põhjal elu otsuseid teha.
Kuidas eristada enda suurt südamesoovi kellegi teise poolt sisse istutatud mõttest?
- Heade kaasteelistega vesteldes, harjutuste ja praktikate tegemistes.
- Võimas küsimus: MIKS. Miks see Sind paelub? Miks meeldib…? Miks on see Sinu jaoks oluline? Et mõista sügavamat motiivi.
- Sügavamad motiivid võivad viia tagasi lapsepõlve, kus millegist jäi vajaka ning praegu püüame enda soovide ja ambitsioonidega kompenseerida lapsepõlve vajakajäämisi. Tunnustus, armastus.
- Millised väärtused ma sain kodust kaasa? Mida vanemad üritasid mulle õpetada? Kuidas vanemad olid enda eluga eeskujuks või hoiatuseks?
Läbi unistuste ja visioonide saame ehitada uut tulevikku.
Tiina on karjääriplaneerimise tundides teinud harjutust, kus palub õpilastel ühte lahtrisse kirjutada 3-5 unistust, mida tahavad pidada kui poleks piire. Teise tulpa kirjutavad, mida vanemad tahavad, et nad teeksid. Kolmandasse tulpa kirjutavad, mida ühiskond tahab, et nad teeksid. Tihti kõigis lahtrites olevad märksõnad tulevad erinevad.
Ma arvan, et ühiskond on rohkem õnnelik, kui inimene on õnnelik.
Mõelda enda isiklikele väärtustele ja hinnata soove ja praeguseid tegemisi nende väärtuste kategooriates. Kui teatud väärtuse skoorid on madalad liiga pikalt, hakkab kahanema eneseusk.
Kuidas saavutada meisterlikkust, kui pole palju püsivust?
Tehnoloogia aitab nüridad tööd ära teha. Seda ei pea kartma, et töö otsa saaks, sest tekivad täiesti uued alad ja töökohad, mida varem pole olnud.
Inimene peaks saama teha midagi, kus on inimlik kontakt. Oluline, et inimene saaks teha tööd, mis talle sobib.
Filmisoovitus: Before the bridge, mis räägib, milliseks töö muutub.
Ülesanne, mis meie ees seisab peab olema piisavalt põnev, aga peame ka tundma, et see on saavutatav.
Disainmõtlemise esimene küsimus: miks selline olukord on tekkinud?
Milline on tööõnne valem?
Inimeste igatsustest on koorunud 3 soovi:
1. Mammut – soov jätta enda jälge, luua tähendust. Virtuaalsete tööde tegijad otsivad tegevusi, mis pakuks midagi reaalset ja püsivat.
2. Tunnustus – tahe tunda, et mu töö on kasulik ja teistele vajalik. Eelkõige tahab meie aju tunnustust teiselt inimeselt. Juhi tunnustusest on olulisem tunnustus kliendilt. Juhi ülesanne on luua tingimused, et klientide tunnustus jõuaks nende töötajateni, kes panustasid toote loomisesse. AirBnB kontoris on seinal fotod päris klientidest, et tuletada meelde, keda enda tööga aitame.
3. Mina ise – olla kõigi enda tugevuste ja nõrkustega. Teha asju, mis on loomuomased. Strengthsfinder test, mida Tiina tegi ja avastas uue nurga alt aspekte, mida varem ise ei pidanud enda tugevusteks.
Raamatusoovitus: Tiina Saar-Veelmaa “Tööga õnnelikuks” – harjutused endas selguse loomiseks ning näitelood teiste inimeste karjäärivalikutest.
Tiina missioon on muuta Eesti õnneliku töötamise maaks.
Töö rahulolu on elementaarne, on kõrgemad dimensioonid, mille järele inimesed püüdlevad.
Tiina töötab meeskonnaga, mis loob uue ajastu juhtimistarkvara HappyMe ja HealthyMe.
Psühhodraamast tuleb mõte, et ükskõik, mida oleme loomas, peaksime panema end kasutaja kingadesse. Disainmõtlemise mudelite kaudu mõista, mida kasutaja igatseb ning mis selleks peab juhtuma, et ta saaks seda kogeda?
Võta selline mõõdik, mis viib Su äri või tegevuse täiesti uuele tasemele.
Mõõdikud aitavad visioonid viia konkreetsemateks sammudeks. Näiteks mis peaks juhtuma kogu värbamisprotsessi käigus, et juhul kui kandidaati ei värvata, siis pärast protsessi lõppu soovitaks kandidaat seda ettevõtet vähemalt 10-le inimesele?
Kuidas leida seda oma missiooni?
Kes on need inimesed, keda meelsasti kuulad? Millised huvid ja hobid on mul tekkinud? Millistele uudistele pilk peale jääb? Milliseid võimalusi avavad elus ette tulevad muutused?
Mis käivitab uudishimu õppida ja kasvada?
Mitmed arenguteekonnad on saanud alguse kriitikast. Väline kriitika on kannustanud ennast paremaks treenima.
Keeleõpe on seotud häbiga. Kui ma ei saa ennast võõrkeeles väljendada, siis tunnen, et olen inimesena vale.
Loov visualiseerimine (Shakti Gawain) – kujustada, mida enda elult tahad.
Algusaja esinemishirmust on aidanud üle saada mõistmine, et ainus, mis mul on, on õhin ja siirus. Saan jagada oma kogemusi ja teha nähtavaks teiste omad. Oskus tuua inimestes välja nende tegelikud igatsused. Pärast seda ei läinud esinema enam auditooriumile, vaid kohtuma inimestega.
Läbipõlemisest ja sellest jagu saamisest
Biohacking. Mõõta enda kehalisi näite ning õppida tundma, mis minu kehas toimub ja kuidas saaksin seda mõjutada.
Kuivharjamine – naturaalne hari, mis tekitab massaazitunde, et aktiviseerida vereringet. Aitab tajuda oma keha.
Wim Hoffi sügava hingamise harjutused ja otsa jääkülm dush.
Siin ja praegu teadveloleku meditatsioonid Anni Kuusikult.
Pane kirja 3 enda elu kõige olulisemat prioriteeti. Seejärel hinda kui palju iga päev nende asjade jaoks reaalselt aega pühendad.
Kui nii palju teen, siis mingi hetk lähen enda maavarade kallale.
Aeg enda jaoks tuleb eraldada ette. Märkida kalendrisse. Näiteks pikalt ette planeeritud perega telkimine.
Millal Sa viimati kohtusid päriselt selle inimesega? Rääkisid sügavuti enda lähedasega südamest südamesse, mitte ei arutanud lihtsalt päevakajalist?
Tähtsate asjade jaoks tuleb aega eraldada. Need peavad olema väikesed rutiinid, et me seda päriselt teeksime.
Suur õnnetuse allikas on võrdlemine. Ei tohi. Me oleme iseenda originaalid.
Brian Tracy ütlus: kurb on see, et enamus inimesi viib enda muusika hauda kaasa, ilma et see nende eluajal avalduks.
Me elame ajastul, kus tekib juurde täiesti uute valdkondade ametikohti, mida varem pole olnud. Erialad on omanäolised, inimene saab tuua oma kogemused ja eristuda enda lähenemisega.
Pigem olla nagu seeneline metsas. Oo, siin tundub viljakas pinnas. Sinna minnes avanevad uued võimalused. Mitte kammitseda, et mis saab järgmisena.
Elu parim investeering: väga erilised kursused, väljaõpped, kus on kohtunud tõesti oma eriala pühendunud gurudega. Valikul on alati oluline inimene, kes kursust veab. Õpilasena kasutab strateegilist visualiseerimist – teeb pilte ja märkmeid ning mõtleb, kus õpitut kohe kasutada.
Mille poolest inimestele meelde jääda? Kui on ka üks inimene, kes leiab julgustuse ja oma tee, see on juba suur au, et tohin sellist tööd teha.
Sõnum kõigile:
Hinga! Sa oled ilus.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!