Tasakaalus dünaamika

Mägedes käimine on popp. Kui mulle suvel tundus, et iga teine eestlane käib sukeldumas või surfamas, tundub praegu “kummaline” kui kodanik ei käi mägedes suuskamas või laudamas. Lumelaud on mulle aastaid imponeerinud. Ja mäed on eriti köitvad olnud. Eelmisel nädalal tegin väikse lumerännaku Rootsis. Ja mõtlesin, et mida sellest rännakust õppida on. Näiteks oli hea kõrvalt vaadata ennast ja teisi ning erinevaid asju mõelda. “Peoplewatching”, nagu üks mu sõber ütleb. Mõned “toredad” küsimused sõnastusid:

  • Kas naudid üksi sõitmist või pakub pinget parve sees ringlemine ja teistest möödatuhisemine? Kui suure seltskonnaga?
  • Kas riietus on ühte tooni tagasihoidlik või kirev? Mõni mees oli lausa karukostüümi selga tõmmanud.. 🙂
  • Kas eelistad mahedalt sõita päikeselise ilmaga või kaifid tormi, kitsast nähtavust ja ettearvamatust? Või kannad hoopis ise oma ilma ise kaasas, enda sees, hoolimata sellest, mis väljas toimub?
  • Kas sõidad rahulikult, vahepeal puhates või paned ennast viimase piirini proovile?
  • Kas eelistad siniseid, punaseid või musti radu?
  • Kas õpid ise või kasutad treenerit? Kui oluline üldse areng on?
  • Mida eelistad teha õhtul pärast sõitmist?
  • Jne…

Igaühe jaoks on muidugi oma tõde ja parim seisukoht. Aga mõtte iseloomustamiseks selline tõestisündinud lugu: Vaatasin ühte Eesti perekonda punasest mäest allasuusatamist alustamas. Ema-isa ja umbes viieaastased poeg-tütar. Isa ütles alustuseks “Lapsed, andke tuld!” ning hetke pärast ütles ema “Maria, sõida ettevaatlikult!”. Mis mõte esimesena tekib? Mina mõtlesin esimese hooga, et kuidas küll nii erinevad inimesed koos elavad.. Samas sellest lihtsast dialoogist võib välja lugeda päris mitmeid asju. Näiteks mõelda, kuidas vanemad kujundavad oma lastes väärtushinnangud. Domineerivama poole väärtushinnangud hakkavad domineerima. Ehk suures osas just vanematest sõltub see, kuidas ülaltoodud küsimustele vastasid. Samas, hoolimata vastandlikkusest, ei saaks ju tekkida dünaamikat kui mõlemad pooled oleksid täpselt ühesugused. Ja tasakaalu on ikka ja alati vaja. Tasakaalus dünaamikat.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga