Valgustatus – meie sisemine sära

 

Jalutasin ühel ilusal talveõhtul mööda metsarada. Mu kõrval laius lumest sädelev põld ning eemal seisid jõuliselt kuused, mis olid kaetud vahvate lumemütsidega. Ma kõndisin ning ma ei kuulnud enda ümber ühtegi häält.

Ühel hetkel, kõndides mööda metsarada ja vaadates kõrvale, tajusin, et oleksin kui ise need kuused, see imeilus lumine põld ja see metsarada. Kuigi ma ei vaadanud peeglisse, nägin ma seal ennast. Tundsin, kuidas olen loodusega üks.

Mis on Valgustatus?

Üks hea sõber kirjeldas oma valgustumise kogemust – “Ma kogen pidevalt sellist armastuse tunnet, et ma südamest naeran, kui see tulv üle käib.”

Mäletan hetki, kus lihtsalt nutsin suurest õnnest, kui mõtlesin kalli inimese peale. Minu jaoks see oligi valgustumine.

Valgustumine ja valgustatus on enda teadvuse sügav kogemine ja tajumine. Valgustatus on teadlikkus. Valgustatud inimesena armastame kõike, mida teeme ja meis paistab sisemine valgus.

Mul on erinevad emotsioonid – rõõm, õnnetunne, armastuse tunne, kurbus, viha, kahetsus, pettumus. Ma tunnen sügavat rõõmu, kui uus elu tärkab. Tunnen rõõmu, kui mu sõpradel ja tuttavatel läheb hästi. Vahel olen kurb ja nutan. Võin vihastada, kui keegi keerab sõiduteel ilma suunata ette.

 

“Mõistke draamat kõiges, mis toimub maailmas. Kui keegi on teie peale vihane, ärge jääge sellesse kinni, lihtsalt vaadake seda. Öelge: “Hästi.” – Võtke see vastu.


(Sri Sri Ravi Shankar)

Võin tunda kahetsust, kui olen teinud midagi elus valesti ja sellest hiljem aru saanud. Kõik need emotsioonid on loomulikud ja meile kõigile omased, kuid suurim oskus on nende emotsioonidega toime tulla. Ma võiksin olla rohkem tundelisem, mitte emotsionaalsem.

 

Milline on valgustunud inimene?

Valgustunud inimene on vähem emotsionaalne, mis ei tähenda seda, et tal ei oleks emotsioone. Eelkõige on ta rohkem tundelisem. Meie emotsioonid on pigem tunde vältimised.

Näiteks keegi ütleb Sulle halvasti ja solvab Sind. See teeb Sulle haiget, kuid Sa ei taha seda välja näidata, sest Sa ei taha tunda kurbust või viha, mis Sul sel hetkel tekib. Sa pigem surud selle emotsiooni endas alla ning väldid seda tunnet.

Kuid emotsioon ongi tunde vältimine ja nagu eelnevalt mainisin, siis valgustatud inimene on vähem emotsionaalsem ja rohkem tundelisem.

Ära karda välja näidata, mida tunned, ainult see lähendab Sind valgustatud olekule. Võid proovida järgi – mida rohkem oma tundeid endale teadvustad, seda õnnelikum suudad olla. Sa tunned sügavat rahu ja armastust kõiges. Valgustatud inimene tunneb kõike reaalsemalt.

Kuidas saada valgustatuks?

Võid hakata heas mõttes egoistiks – armasta ennast, usalda ennast, ela siin ja praegu. Pane alati ennast esikohale. Egoist ei tähenda, et sa ei hooli inimestest või sul on ükskõik. Sa ei ole õnnelik, kui elad ainult teiste jaoks.

Et olla õnnelikud, peame me eelkõige ennast armastama.

 

„Armastage ennast ja teil algab romaan, mis kestab elu lõpuni”.

(Oscar Wilde 1854-1900)

Märgake inimesi enda ümber ja hoidke neid inimesi, kellest hoolite ja kes teist hoolivad – armastage neid kogu oma südamega, sest parim kink, mida te ühele inimesele anda saate, on armastada teda ja sellisena nagu ta on.

 

″Sa ei pea õnne järele jooksma. Õnn jookseb Sinu järele.”

(Sri Chinmoy)

Ma valin alati võimaluse aktsepteerida ja armastada teist sellisena nagu ta on.

Sa oled hea täpselt sellisena nagu Sa oled, kandes ükskõik kas dressikomplekti või kallist Chaneli kostüümi.

 

Usun, et kõik, mida välja annan, seda saan ka tagasi.

Sest elu on nagu bumerang  – kõik mida välja saadan, see tuleb kaarega tagasi kas kohe, mõne päeva, kuu või aasta pärast – aga see tuleb.

 

Kõik, mida ma oma elus soovin, tuleb mu juurde just täpselt sellel hetkel, kui seda vajan.

Ma imestasin, et ühel hetkel, kui mu elu kulges igapäevases tempos ja ma midagi ei oodanud, see asi juhtus ja olen õnnelik selle üle. Paistab, et kõige ilusamad asjad tulevadki meie ellu tihtipeale ootamatult. Ärge oodake – ja te näete-asjad lihtsalt juhtuvad ja see rõõm on tuhandekordselt suurem.

Saan valgustatuks ning naudin igat hetke, mis mulle antud on.

Vaata enda sisse. Sinu sisemus on ainuke koht, kus leiad selle, mis midagi tõeliselt tähendab.

 

Olen harmoonias kõigega.

Ära karda näidata oma tundeid. Kui tunned viha, siis ole vihane. Kui tunned kurbust ja tahad nutta – siis nuta. Kui tunned rõõmu – naerata. Kui tunned, et tahad midagi teha, siis tee. Kui tunned, et armastad kedagi, siis ütle talle seda, julgelt!

 

“Kui süda räägib ja süda kuulab, toimib harmoonia.”

(Sri Sri Ravi Shankar)

Armastust ja valgust Sulle,

Jane Kodar

5 replies
 1. Birgit
  Birgit says:

  Tere!
  Kõige pealt mainin, et tegu on huvitava artikliga. Samas tekitas ka küsimusi.
  Kuidas on võimalik olla vähem emostionaalne ja rohkem tundeline? Üldiselt käsitletakse emotsioone ja tundeid samaväärsetena, kas pole? Võib- olla on tegu minu piiratud mõtlemisega aga ma tõesti ei suuda ettekujutada neid kahte mõistet eraldi, järsku saad seda mõtet natuke rohkem lahti kirjutada?

  Vasta
 2. Jane Kodar
  Jane Kodar says:

  Tere armas, Birgit,

  Rõõm kuulda, et artikkel huvi pakkus. Mina leian, et emotsioone ja tundeid saab üksteisest eristada.Nagu ma mainisin, siis emotsioon on tunde vältimine.

  Toome näite- su hea sõber ütleb sulle asju, mis teevad sulle väga haiget. See läheb sulle korda ja võib juhtuda, et te ei räägi järgnevad päevad või isegi kuid. Niisiis…mida sa sel hetkel tegid? Sa olid emotsionaalne-sa lasid enda sisse EMOTSIOONI-SEE TUNNE, MIS SUL TEKKIS KUI SÕBER ÜTLES HALVASTI. Sul tekkisid erinevad emotsioonid-viha, kurbus, solvumine.

  Vahel inimesed kardavad näidata seda, mida nad tõesliselt tunnevad. Kui su sõber ütles sulle halvasti-siis käitu tundeliselt-julge talle öelda-“Kallis sõber, see tegi mulle haiget”- sellega väljendad oma TUNDEID.

  Kui sa käitud tundelisena siis see paha tunne, solvumine, vihastumine on märksa kiirem kaduma kui käsitledes olukorda emotsionaalselt!

  Julgedes väljendada asju tundeliselt,mitte emotsionaalselt lähendame endid valgustatusele.
  Loodan, et tõin natuke selgust ja valgust sinu küsimusele.
  Päikest,
  Jane

  Vasta
 3. Lauri
  Lauri says:

  Tere Jane! päikeelist päeva Sulle:) kogen järjest rohkem seda tunnet.. esiaglu oli võõras ja pistu hirmutav, kui oled terve elu staatilise pinge ja stressifoonil elanud, aga mida aeg edasi seda mõnusamaks ja nauditavamaks muutub see universumi või kõiksusega “üksolemine” 🙂

  Vasta
 4. Ray
  Ray says:

  Tere! Inspireeriv ja huvitav lugemine. Mulle on alati imponeerinud üks Hiina vanasõna, mis kõlab umbes järgmiselt “ükskõiksuses on jõud”. Ükskõiksuse all ei ole mõeldud teiste ignoreerimine vaid just nimelt heas mõttes egotsentrism ja läbi selle valgustatuse ja tasakaalu saavutamine. Õnne ja valgust! 🙂

  Vasta

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga