Tulevikukindlaks koos tehisintellektiga

Juba aastaid on innovatsiooniprogrammide lõpuesitlustes trendisõna AI – tehisintellekt. Asi paistab lihtne – võtame olemasoleva teenuse ja lükkame sellele tehisintellekti sisse ning voila – innovatsioon! Seni pani see natuke muigama, et tore mõte küll, aga kas suudate selle ka valmis ehitada?

Asjad muutusid aga päris põnevaks 2023. aasta alguses, kui esimest korda proovisin Chat GPT tehisaru tarkvara. Mul vajus suu lahti – vau, tegidki ära. Chat GPT päriselt suudab minust aru saada ning pakkuda küsimustele vastuseid, mis on üllatavalt (ja inimlikult) hea kvaliteediga. Sekunditega võib ta kirjutada mulle toote reklaamteksti, luuletuse või teha sisukokkuvõtte keerulisest tekstist. Kirss tordil on veel see, et ta suudab suhelda ka eesti keeles ja tehes seda korrektsemalt kui suur hulk meie kaasmaalasi, kes netikommentaariumis enda elulisi tähelepanekuid jagavad.

Okei, tore tekstigeneraator, mis on lihtsalt teiste tekstide pealt õppinud mida ja kuidas öelda. Aga tõelist inimloovust ja kunsti ei suuda see asendada. Ega ju? Arvasin seda seni, kuni nägin Midjourney visuaalse tehisaru tööriista poolt lood imeilusaid pilte. Nüüd võib igaüks luua erakordse kunstiteose, ilma et tal oleks teadmisi ja oskusi kunsti loomiseks.

Tehisintellekt on jõudnud sinna faasi, kus ta suudab täitsa arvestatavat inimtööd teha. Tal on veel omad apsud ja vead, aga ta õpib iga sekundiga päris kärmelt edasi. Selle eest ei pääse ja seetõttu on parem emmata tehnoloogiat enda hüvanguks.

Arutleme, kuidas seda teha ja alustame 10 põnevast näitest, mida tehisaru abil saab juba teha:

Mida saame Chat GPT abil kergemini teha?

Palusin Chat GPT-l teha nimistu 10 muljetavaldavast asjast, mida ta suudab teha. Seejärel lasin järjestada need suurema mõju järgi ning lisada iga punkti järele näide. Siin on tema vastus:

  1. Kõnekeelne tõlge: võimaldada reisijatel suhelda kohalikega erinevates riikides, tellida toitu välismaise menüü alusel või aidata humanitaarabi töötajatel suhelda kriisipiirkondades.
  2. Abistamine kodutöödes: aidata matemaatikas probleeme lahendada, ajalugu mõista või teadusteemadel uurimustööd teha.
  3. Küsimuste ja vastuste andmine: aidata inimestel saada terviseteavet, näiteks sümptomite põhjal diagnoosi või esmaabi juhised.
  4. Loo kirjutamine: aidata kirjanikel luua uusi põnevusromaane, koomikseid või isegi videomänge.
  5. Asukohtade ja teejuhiste otsimine: aidata turistidel navigeerida läbi võõrkeelsete tänavate või soovitada peidetud vaatamisväärsusi.
  6. Sõnade, fraaside ja lausete tõlkimine: aidata reisijatel tellida toitu restoranis või suhelda võõrkeelse sõbraga.
  7. Loogiliste mõistatuste lahendamine: aidata lahendada keerukaid kriminaalseid mõistatusi või pakkuda väljakutseid matemaatilistes loogikamõistatustes.
  8. Loomekirjutamine: aidata luuletajatel luua kauni lüürika või aidata kunstnikel leida inspiratsiooni uute maalide jaoks.
  9. Arutelukaaslane: Chat GPT võiks toimida virtuaalse nõustajana, kes aitab inimestel väljakutsetega toime tulla või jagab inspireerivaid mõtteid.
  10. Inspiratsiooni pakkumine: pakkuda inspiratsiooni kirjanikele, disaineritele või ettevõtjatele, aidates neil leida uusi ja ainulaadseid lähenemisviise.

Nüüd kujuta ette, et selline tehisaru võimekus on integreeritud Sinu e-maili tarkvarasse, internetilehitsejasse ja kontoritarkvarasse. Momentaalselt saad lasta tehisarul genereerida sisu, mille välja mõtlemiseks oleks kulunud tunde – olgu selleks müügikiri, ideede pakkumine või kasvõi kaastundeavaldus lahkunu lähedasele (jah, lugesid õigesti – tehisaru kirjutatud kaastundeavaldus).

Tahan rõhutada paari väga suurt võimalust:

  • Personaalne õpetaja igaühele – nüüd on võimalik, et igal õpilasel on enda personaalne mentor. Näiteks saad paluda tehisarul mõelda ja suhelda naga Albert Einstein (kes ühtlasi suhtleb eesti keeles) ja juhendada õpilast tema füüsika kodutöö raames. Ta võib selgitada keerulisi nähtusi, filosofeerida elu üle ja vajadusel selgitada, miks seda teoreemi üldse õppida on vaja ja kuidas selle aine õpingud aitavad õpilastel tema isiklikke unistusi saavutada.
  • Personaalne vaimse tervise esmaabi – tehisaru suudab “kuulata” inimese muresid ja kahtlusi, peegeldada neid talle tagasi, esitada täiendavaid küsimusi ja koostada tegevuskava, et madalseisudest üle saada. Seda kõike kasvõi öösel kell 2, kui murekoorem pole lasknud uinuda.
  • Täiendav meeskonnaliige üksikettevõtjatele – kujuta ette, et Sul on ajurünnakukaaslane, kes on kogu interneti läbi lugenud ja suudab silmapilkselt kõike meenutada ning lagedale tuua.

Need on paar näidet, kus varem kulukuse või ligipääsupiirangute tõttu ei saanud mõned meist lubada endale eraldi inimese palkamist. Aga eraldi tehisaru palkamine on kättesaadav.

Kuidas õppida Chat GPT-d kasutama?

Uus kuum amet on AI prompt engineer, kes oskab tehisarule anda selgeid käsklusi, et saada väga häid tulemusi. Selleks pole vaja tunda programmeerimiskeeli, vaid on tarvis lihtsalt mõista mida vajad ja osata seda arusaadavalt küsida.

Mis eriti tore – selleks, et õppida, kuidas Chat GPT-d hästi kasutada, ei pea minema mingile kursusele, vaid võid seda tema enda käest küsida ja ta õpetab Sulle.

Kujuta ette, et oled…” – õpetaja, sisulooja, personaaltreener, life coach, toitumisekspert, suhtenõustaja või psühhoterapeut, kellele esitad konkreetse küsimuse. Tõsisemate teemade puhul tasub siin ettevaatlikkust rakendada (nõnda nagu ikka isehakanud terapeutide puhul enda kriitilise mõtlemise oskusi kasutada).

Too välja, mis on teinud [X inimese] edukaks [Y ameti pidajaks] ja koosta mulle nädalakava, mis aitaks samamoodi selles valdkonnas väga heaks saada” – välismaiste avaliku elu tegelaste kohta on internetiavarustes rohkelt infot, mille baasil tehisaru saab üldistusi ja soovitusi teha.

Millised on top 10…” – lase tal pakkuda ideid, mille hulgast valida (poolt- või vastuargumendid, äriideed, koolituste või postituste pealkirjad).

Kirjuta see tekst [X tegelase] stiilis ümber” – lase keeruline tehniline tekst muuta lihtsamaks, lõbusamaks või selliseks, et ka 3-aastane aru saaks.

Kui googeldades oleme harjunud üldistama enda otsinguid, et rohkem tulemusi saada, siis Ghat GPT puhul toob täpne lähteülesanne ka täpsema tulemuse.

PromptHero.com ja FlowGPT lehtedelt leiad veel hulganisti ideid, mida kõike saab lasta tehisarul teha.

Kuidas tehisaru enda ettevõttes kasutusele võtta?

Tehisaru on hästi mitmekülgne tööriist ja selle väärtus tuleb välja siis, kui hakkame enda tööasju sellega tegema. Kuidas tehisaru abil enda asutuse potentsiaal välja tuua? Üks variant on:

  1. Leia üles inimesed, kes on tehisintellekti entusiastid – need kolleegid, kes põnevusega kasvõi enda vabast ajast tehisintellekti võimalusi uurivad.
  2. Palu neil nädalakoosolekutel teha lühikesi ülevaateid, kuidas nad tehisintellekti enda töös või elukorralduses on kasutanud (ja kuidas teised saaksid ka seda kasutada).
  3. Võimalusel võiks kõik osalejad mõne praktilise harjutuse läbi teha, et tehisaruga tuttavaks saada.
  4. Arutlege, mida saaks veel tehisaru abil ettevõttes lihtsustada või protsessina kiiremaks teha.

Näiteks arutleda:

  1. Millised tegevused meie asutuses võtavad palju aega ja energiat?
  2. Mida neist tehisaruga ei saa automatiseerida ja miks me arvame, et see pole võimalik?
  3. Kui see oleks siiski võimalik tehisaru abil ära teha, siis kuidas see võiks toimida?
  4. Millisel moel saaksime seda katsetada?

Kuigi mainisin eelpool ainult Chat GPT ja Midjourney programme, siis need pole kaugeltki ainsad tehisaru tööriistad. Matt Wolfe kureerib sellist veebilehte nagu futuretools.io, sealt võid leida sobiva AI tööriista, mis suudab juba teha seda, millest oled unistanud.

Üks asi, millega suures entusiasmis arvestada on andmekaitse küsimus: kui tundlikke andmeid võime anda tehisarule töötlemiseks ja kas meie andmed on kindlalt kaitstud? Näiteks kliendiandmete töötlemine, tarkvara koodi parandamine – seal võib olla tundlikku materjali, mida meie IT turvalisuse eest vastutav isik ei lubaks tehisarule ette sööta.

Igaüks saab olla profitasemel disainer või kunstnik

Kümmekond aastat tagasi tegin endale selgeks, kuidas kasutada Adobe Illustrator ja Adobe Photoshop profitarkvara, et teha ilusaid kujundusi, firmasümboolikat ja fototöötlust. Tänaseks on tulnud sellised tööriistad nagu Canva.com, mille abil saab teha ilusaid postreid ja kujundusi, ilma et peaks midagi teadma vektorgraafikast. Seda tänu valmis põhjadele ja lihtsale kasutajaliidesele. Järgmine aste sellest edasi on tehisaru programmid, millele söödad ette märgusõnad, mida tahad pildile, mis stiilis see võiks olla ning mõne sekundiga saad 4 kavandit unikaalse disainiga, mis võib näha välja isegi ilusam kui tõeliste kunstnike meistriteosed.

Midjourney on üks nendest tehisaru programmidest, mis on õppinud miljonite profipiltide ja kunstitaieste pealt ning suudab nüüd luua ise ilusaid ja fotorealistlikke pilte. See võimaldab:

  1. Ilma kunstihariduse või disainioskuseta inimestel luua erakordseid visuaale.
  2. Saada tulemusi sekundite jooksul, mitte nädalate, mis kuluks disaineril.
  3. Teha muudatusi koheselt, ilma et peaks kellelegi kirja saatma ja ootama, kuni ta ümber teeb.

Tehisaru demokratiseerib loovuse – tänu sellele saavad luua kihvte asju inimesed, kel varem puudus selleks tehniline või kunstiline oskus.

Kujuta ette, kui see lahendus on integreeritud Powerpointi, kodulehe sisuhaldus-süsteemi või isegi sotsiaalmeedia postituse loomise juurde – võid nutitelefonist sekunditega luua midagi, milleks varem oleks olnud vaja palgata profidisainer, sisulooja ja keelekorrektor.

Inspiratsiooniks üks näide 2022. aasta jaanuarist, kus kunstnik lõi 48 tunniga tehisaru abil sellise muusikavideo, mis oleks käsitsi tehes võtnud terve igaviku:

Kas saaks teha tehisaru klooni iseendast?

Teoreetiliselt saab juba praegu endast teha digiversiooni, kes näeb välja ja kõlab nagu Sina. Wall Street Journali ajakirjanik proovis selle järele – vaata siit videost:

Mis jääb sellest digikloonist puudu on ehedus ja inimlik vahetus – ta võib rääkida Sinu häälega, aga siiski kõlab roboti moodi. Ta võib näha välja nagu Sina, aga tema emotsioonid ja kehakeel on siiski vaoshoitud (kuna põhjamaa inimesed ongi vaoshoitumad ja vehivad vähem kätega, siis nende digikloon võib isegi ära petta).

Juba praeguste vahenditega on võimalik teha päris lahedaid filmiklippe, kuhu saab tehisaru abil liimida kuulsad näitlejad. Vaata neid kahte näidet “Sõrmuste isanda” ja “Tähtede sõja” saagast:

Pole paha, eksole?

Kas tehisaru võtab meilt töö ära?

Üle kõige võiks tehisaru võtta meie tööst ära madala lisandväärtusega sagimise:

  1. Teiste järel ootamise – me ei pea ootama teise järel, kuni ta sobiva aja leiab ja vahepealse ülesande ära teeb, et siis meile see tagasi saata.
  2. Nõupidamised ja habemega kirjavahetuse – tehisaru abil saab üksikisik asjad kiiremini tehtud. Pole vaja pidevaid koosolekuid ja venivaid kirjavahetusi.
  3. Pikale venivad inspiratsiooniotsingud – kui ei tea, mida teha, siis võib küsida nõu tehisarult.
  4. Piinarikka käsitöö – mõned operatsioonid on lihtsad, aga töö- ja ajamahukad. Tehisaru suudab need kordades kiiremalt ära teha (ja ei nurise).

Nüüd kui tehisaru nii palju tööd suudab ära teha, siis mida me kogu selle vaba ajaga peale hakkame? Kas saame lihtsalt võtta uued tööülesanded ette?

Mina pigem pooldan seda koolkonda, et kui 40 tunnisest töönädalast teeks tehisaru 20 tunni jagu tööd ise ära, siis need võidetud 20 tundi võiksime kasutada selleks, et olla rohkem inimene – veeta aega laste, sõprade, iseenda ja oma hobidega. Sest pole mõtet püüelda olla efektiivsem masin kui tehisaru – produktiivsuses ja kiiruses tuleb tema võitjaks.

Nii nagu robotid asendasid tehasetöötajaid, siis paratamatult asendab tehisaru mõned ametid. Ühtlasi tuleb sellega uusi ameteid juurde. Näiteks siin on üks äriidee neile noortele, kes pole veel seda “oma valdkonda” leidnud: ehita üles teenuseid, kus vahendad tehisaru loodud sisu neile, kes tahavad saada seda turundusteksti või ilusat pilti, aga ei taha ise veel tehisaru programmidega mässata.

Millega veel inimesed säravad? Tundub, et hetkeseisuga ei suuda tehisaru piisavalt hästi teha neid inimlikke asju:

  • Inimlikku ehedat hoolivust – kuigi vestluses suudab tehisaru näidata üles empaatiat, siis temas pole seda inimlikku ehedust, mis paistab päris inimese näost, kui räägime temaga asjadest, mis on meid väga liigutanud.
  • Füüsilist kontakti – ei suuda kallistada, pai teha või lohutada.
  • Head nalja – ta suudab kirjutada naljasid, aga nad ei kõla nii mahlakalt, nagu inimeste naljad.

Kujutle, et saad palgata endale assistendi, kes on kogu interneti läbi lugenud, 24/7 Sinu jaoks saadaval ning mõtleb lahendusi välja sekunditega. Kas palkaksid ta?

Jah, mina palkaksin küll, teeksin asju nutikamalt ja vabanenud aja veedaksin olles rohkem inimene.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga