Raamatu kokkuvõte: Miljonäri mõtteviisi saladused

Ühel päeval jõudis töölauale T. Harv Eker´i “Secrets of the Millionaire Mind – Mastering the inner Game of Wealth”. Põnev ja otsekohene raamat jõuka inimese meeleseisundi kujundamise kohta. Kuna see resoneerus hästi minu varasemate avastustega, siis teen Sinu jaoks raamatu parimatest nopetest enda võtmes ülevaate.

Probleem või sümptom?

Kujuta ette, et kirjutad arvutis teksti ning prindid selle välja. Trükitud lehel avastad, et oled kogemata teinud ühe kirjavea. Mis seal ikka, tõmbad vigase sõna maha ja kirjutad õige asemele. Prindid siis veel paar eksemplari välja, aga oh õnnetust – ikka on tekst vigane, kuigi ju parandasid seda!? Taas kraabid paberilt vigased sõnad ja parandad need õigeks. Prindid järgmise eksemplari – no mida paganat, ikka on viga sees!

Tundub rumal tegutsemine, eksole? Ent miks mõned asjad meil elus samamoodi käivad – enda meelest parandasime ära, ent astume ikka samasse ämbrisse? Nii nagu arvuti puhul oleks pidanud kirjafaili parandama, tuleks ka päris elus sümptomite likvideerimise asemel probleemi tekke põhjuseid kõrvaldada. Artikli alguses toodud pilt illustreerib tulemuste saamise protsessi puu analoogia abil ehk kuidas meie edupuu juured määravad ära, millised on meie edupuu viljad.

Uskumused -> mõtted -> tunded -> tegevused -> tulemused.

Suurel määral sarnaneb see Inspiratsiooni blogis esitatud eduringiga. Uskumused on enamasti kujunenud varem kuuldud, nähtud ja kogetud sündmuste tõlgendamise teel. Näiteks kui kasvasid peres, kus raha oli alati vähe, siis võisid kujuneda erinevad negatiivsed uskumused: Raha ei kasva puu otsas. Rikkad on halvad kapitalistid, kes elavad teiste arvelt. Raha saamiseks tuleb raskelt töötada.

Kuidas oma uskumusi ümber kujundada?

Harv Eker pakub uskumuste ümber kujundamiseks välja 4-astmelise protsessi:

  1. Teadlikkus – märkan enda harjumusi ja põhimõtteid, mis seonduvad rahaga. (Soovituslik on kirjutada need kõik paberilehele üles, et fookust hoida).
  2. Mõistmine – mõistan, kuidas need minu tegutsemist ja tulemusi mõjutavad. (Kirjutad, kuidas iga senine põhimõte on mõjutanud Sinu rahalist seisu).
  3. Lahti laskmine – uskumus pole mina, seepärast saan ta endast eemaldada. (Mõistad, et see on Sinu valik, milline tahad praegu olla).
  4. Uue seose loomine – valin otsuse rakendada uusi mõtlemise viise, mis toetavad minu õnne ja edu.

Uue seose loomine peab olema emotsionaalselt rikkalik ning rakenduma kohe praktikas, et see ka “külge” jääks.

Enesesisendus või deklaratsioon?

Kui ainult sisendad endale stiilis “olen õnnelik inimene ja mul on küllaldaselt raha”, ilma et seejuures usuksid ennast või midagi teeksid, siis ei pruugi asjast suurt kasu olla. Sisendamisest võimsam moodus on deklaratsioon – otsus, et tegutsen nüüdsest sellisel moel, mis viib mind edasi.

Tegutsemine on sild peas toimuva ja reaalsuse vahel.

Millised võiksid olla need uued mõtlemise viisid? Harv Eker tõi välja mitmed põhimõtted, mis eristavad rikkaid inimesi vaestest inimestest. Keskendun nende kirjeldamisel ainult rikaste inimeste põhimõtetele, sest nende vastandina toimivad vaeste inimeste põhimõtted ei vääri tähelepanu ega vii edasi.

Olen oma mõtetest teadlik ja annan voli vaid neile, mis mulle väge annavad.

Millelgi pole tähendust, peale selle tähenduse, mille ma ise olukorrale annan.

  • Ma loon ise oma elu – küsin endalt “Kuidas ma selle olukorra lõin?” ja otsustan elada enda tõeliste valikute järgi.
  • Mängin selleks, et võita – mul on konkreetsed eesmärgid, mida tahan saavutada. Ma tean, mida tahan saada ja ma tegutsen selle nimel.
  • Pühendan ennast jõukas olemisele – kirjutan üles, miks mul on tarvis seda teha ning annan ametliku avaliku lubaduse enda jaoks oluliste inimeste ees, et teen selle ära.
  • Keskendun võimalustele – vaatan, mida saab teha ja hakkan pihta. Hoian enda varasemaid õnnestumisi silme ees.
  • Olen enda probleemidest suurem – kui tegutsemine jääb toppana, siis teen nimekirja 10 ideega probleemile lahenduste leidmiseks, valin sealt sobivaima ja hakkan tegutsema.

Ükski mõte ei ela Su peas rendivabalt – mõned neist võtavad Sinult renti, teised toovad Sulle raha juurde. Eks ise otsustad, milliseid elanikke tahad oma peas hoida 🙂

Tegutsen julgelt

“Every master was once disaster.”  (Harv Eker)

  • Tegutsen hirmust hoolimata – taltsutan enda hirmusid ja astun julgelt oma mugavustsoonist välja, et laiendada oma võimaluste tsooni.
  • Mõtlen suurelt – rakendan oma andeid väärtuse loomiseks.
  • Kasvan ja õpin pidevalt juurde – võin kasutada personaalse juhendaja abi, õpin teistelt tegijatelt.
  • Promon ennast ja enda väärtust – leian moodusi parema väärtuse pakkumiseks, usun enda teenustesse.

Areng algab seal, kus lõpeb mugavustsoon. Kui märkad muremõtet peas, siis ütle lihtsalt “Tänan, et jagasid”. Negatiivse mõtte tekkel võid öelda “Tühista-tühista”, mis vähendab selle mõju Sinu meeltes.

Kui Sina ise kasvad, siis kasvab ka Sinu rikkus.

Olen tänulik

Õnnista seda, mida tahad saada. (Hawaii Huna hõimu filosoofia)

  • Olen suurepärane vastuvõtja – teen teiste inimeste jaoks raha andmise lihtsaks ja tänan iga kord. Kui keegi tänab Sind, siis võta see ilusti vastu ja lase ka andjal rõõmu tunda.
  • Imetlen teisi jõukaid ja edukaid inimesi – tunnen rõõmu, kui kellelgi läheb hästi ning tühistan enda peas idanevad kadedusmõtted.
  • Käin läbi positiivsete ja edukate inimestega – õpin meistritelt, ümbritsen ennast inimestega, kes mind inspireerivad.
  • Saan kogeda “mõlemat” – võin olla rikas ja hooliv; loov ja analüütiline; kasumlik ja meeldiv.

Kadedus loob negatiivse seose sellega, mida tegelikult tahad endale saada. Olles kade teiste õnnestumiste suhtes, lood seoseid, kuidas õnnestumine on paha asi või et kes õnnestub, see on paha inimene. Pigem leia alati moodus, et tunda rõõmu, kui kellelgi hästi läheb.

Majandan enda raha targalt

Väärtustan igat tulu, kasvõi maast sendi leidmist.

  • Valin tasu vastavalt enda poolt loodud tulemustele – keskendun kõige kasumlikumatele võimalustele ja küsin tasu vastavalt enda poolt loodud väärtusele.
  • Keskendun oma netoväärtuse tõstmisele – suurendan tulu, säästusid ja investeeringute tasuvust ning vähendan elamiseks tarvilikke kulutusi.
  • Panen raha enda eest tööle – investeerin selleks, et juurde teenida. Leian moodusi passiivse tulu saamiseks (nt. üürilaekumised, autoritasud).

Asjade ostmisel küsi endalt: kas see on investeering või kulu? Investeering on see, mis hakkab Sulle raha juurde tooma, kulu on see, mis viib ainult välja. Seejuures on hea meeles pidada sissetuleku seadust: Sulle makstakse vastavalt sellele, kui palju väärtust lood turu jaoks.

Mida nüüd teha? Ideid järgmisteks sammudeks

Mõtted on vahvad, tegutsemine on vinge.

Mõned ideed, mida saaksid kohe ellu viia:

  • Tee pangas eraldi konto, kuhu paned iga kuu 10% enda tuludest, et koguda vahendeid investeerimiseks. Kui esialgu ei tule mõtet, kuhu investeerida, siis hakka otsast koguma, küll aja jooksul tuleb konkreetne idee. Mina kutsun seda enda rahametsa seemnefondiks 🙂
  • Genereeri ideid, kuidas leida endale täiendavaid tulu saamise võimalusi. Mina näiteks tegin mõned aastat tagasi 300 ideega nimistu, mille abil turule rohkem väärtust luua. Paljud neist olen integreerinud enda praegustesse teenustesse ning tänu sellele teenin rohkem.
  • Määratle, kes on need 5 inspireerivat inimest, kellega tahaksid koos rohkem aega veeta ja leia moodus esimesel võimalusel nendega samasse seltskonda sattumiseks.

Mida tasub veel kohe ära teha?

 

Lõpetuseks üks vahva meeleseisundi ütlus:

Universum! Kui kellelegi on midagi vägevat tulemas ning ta pole valmis seda vastu võtma, siis saada see mulle! Olen avatud ja valmis võtma vastu Sinu õnnistusi. Tänan Sind.

Mis jäi sõelale? Mis vajaks täpsustamist?

13 replies
  1. Janar Eit
    Janar Eit says:

    Harald – super postitus! Oled väga hästi selle raamatu sõnumi välja toonud.

    Lisaks väga hea copywriting ja visualiseerimine sinna juurde!

    Kohe näha, et hingega kirjutatud ja vaeva nähtud!

    Vasta
    • Harald Lepisk
      Harald Lepisk says:

      Tänud, Janar!

      Lugesin juba algusest raamatut selle mõttega, et teen kokkuvõtte. Panin kirge ja energiat sisse, et olulisemaid tarkusi märgata ning neid emakeelde tuua, süstematiseerida ning atraktiivsel ja arusaadaval moel edasi anda.

      Hea meel, et läks asja ette. Jess 🙂

      Vasta
    • Harald Lepisk
      Harald Lepisk says:

      The Secret on läbi tsekatud, The Poweri puhul proovisin audioraamatut, aga esitajal oli väga paha Austraalia vms aktsent küljes ning paistab, et peab siiski raamatut piiluma 🙂

      Vasta
  2. mart
    mart says:

    Harald – taaskord hea jutt. Ma tahan Sinu seltskonda sulanduda:) Tunnen, et Tartus on raske leida inimesi, kellega koos midagi asjalikku mõelda – neid küll on aga ikkagi…

    Mõtleme – mis siin ikka mõelde – TEGUTSEME!!!

    Vasta
  3. Pia
    Pia says:

    Ma kasutan sellist sisendust endale “Mul on alati raha rohkem kui vaja”. Pole väga kaua kasutanudseda sisendust, umbes 3 kuud, selle aja jooksul on igatahes rohkem küll olnud 🙂

    Vasta
    • Harald Lepisk
      Harald Lepisk says:

      Paistab, et siis asi toimib 🙂

      Üks vahva moodus on veel see, et panna raha läbipaistvasse purki nähtavale kohale, siis märkad koguaeg, et raha jagub (muidu pangakontol on selline virtuaalne värk). Mina hoian seal purgis igasugu välismaa raha, mis on reisidest üle jäänud.

      Vasta
  4. Hendrik
    Hendrik says:

    Võimas !

    Ja seda viimast nõuannet julgen ka omalt poolt soojalt soovitada. Mul näiteks purk enamjaolt krooni ja muude müntidega laua peal monitori taga . Selle lihtsa abinõuga saad sa väga edukalt parandada ka keskendumist !

    Hendrik

    Vasta
  5. Andrus Sumberg
    Andrus Sumberg says:

    Tubli töö Harald!

    Jagan siinkohal enda kogemust Harvi raamatu ja infoga soeses.

    Nii nagu paljudel inimestel kogu maailmas, nii oli ka minul rahaliselt päris kehv seis.
    Leidsin Harvi raamatu, tegin sellest kiiresti enda konspekti (see oli peaaegu sama infomahukas nagu seda on raamat:) Ühesõnaga vist kirjutasin raamatu ümber:) Pärast seda asusin koheselt tegutsema.

    Tänaseks olen käinud 2x Londonis Harvi seminaridel ning julgen väita, et just Harv aitas minul oma rahaasjad korda saada. Kogu asja point on distsiplineeritud rahade haldamises ja pidevas harjutamises. Kui teed, siis see toimib 100% ja asjad saavad korda. Nii lihtne ju:)

    Edu Sulle Harald kõiges mida teed!

    NB! Kunagi võiksime Tartus Casflow`d mängida (ostsin hiljuti omalegi selle laheda mängu)

    Tervitustega,
    Andrus

    Vasta
    • Harald Lepisk
      Harald Lepisk says:

      Hei Andrus!

      Kirjaliku konspekti tegemine on võimas moodus õpitu kinnitamiseks (kõige võimsam on muidugi kohene rakendamine 🙂 ).

      Tänud heade soovide eest ning saadan endapoolse edulaengu ka siitpoolt teele 🙂

      Esmaspäeva õhtuti peaks minu andmetel olema Tartus Suudlevates Tudengites Olev Alliku eestvedamisel (tel 5014114) suurema pundiga Cashflow mängimine. Kui plaanid minna, siis anna mulle ka märku 😉

      Tervisi
      Harald

      Vasta

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga