Mida võiksime õppida Minu Eesti mõttetalgutelt?

1. mail toimusid üle-Eestilised Minu Eesti mõttetalgud, mis oli tõeliselt innovaatiline rahva omaalgatuslik projekt kogu maailma kontekstis. Minu kui talgujuhi jaoks polnud see pelgalt uute ideede genereerimise projekt, vaid ka inimeste suhtlemistreening – sündmus, mille käigus said osalejad õppida lahendustele orienteeritud suhtumist ning ühist mõtteloomet. Illustreerimiseks näide, kuidas M-klubi mehed seda tegid 🙂

Toon siinkohal välja mõned Avatud Ruumi meetodi suunised, mille järgi mõttetalgutel tegutseti. Neid printsiipe tasub alati rakendada, kui mõttekaaslastega probleemidele lahendusi otsid – olgu see ettevõttes, kogukonnas või juhuslikus kogunemispaigas:

Neli põhimõtet:
  • Kohal on õiged inimesed – kes iganes kohale on tulnud, nemad ongi õiged inimesed.
  • Juhtuvad õiged asjad – see, mis juhtub, peabki juhtuma. Milline oleks Sinu elu, kui elaksid selle põhimõtte järgi? Oluliselt vähem stressav, eksole.
  • Kui see algab, on õige aeg – alustame siis, kui inimesed on valmis arutlema.
  • Kui see on läbi, siis see on läbi – lõpetame siis, kui oleme lahendused leidnud.
ÜKS SEADUS:

Kahe jala seadus – kui Sa leiad end olukorrast, kus Sa ei õpi ega ütle midagi, siis kasuta oma kahte jalga ja liigu edasi.

Printsiibid:
  • Ole valmis üllatusteks – uute inimestega suheldes ei tea Sa kunagi, mis juhtuma hakkab. Ära muretse – kohal on õiged inimesed ja juhtuvad õiged asjad.
  • Kirg ja vastutus – kõnele teemadel, mis on Sinu jaoks olulised, mille suhtes oled kirglik. Vastutus tähendab seda, et probleemile lahenduse otsimisel alusta alati sellest: mida mina ise saan selle probleemi lahendamiseks ära teha? Sealt võib liikuda edasi: mida me koos saame ära teha? Ning kui tõesti enam enda ja teiste jõud peale ei hakka, siis ja alles siis küsi: mida riik saaks selleks ära teha?

Kui tahad oma organisatsioonis või kogukonnas Avatud Ruumi meetodil mõttetalguid korraldada, leiad praktilise abivahendi Minu Eesti talgujuhtide lehelt. Soovituslik on kaasata esimesel korral mõni kõgenum talgujuht, sest “ruumi loomine” nõuab pisut “läbiviimis-maagiat” 🙂 Õnneks on meil nüüd Eestis sadakond Avatud Ruumi meetodil mõttetalgute läbiviimise kogemusega talgujuhti (olles isegi nende seas), seega tõeline kino on alles algamas.

Soovin Sulle seniks lahendustele orienteeritud mõttelendu ning väärt ideede ära tegemist.

Mida olulist õppisid Sina Minu Eesti mõttetalgutelt? Lisa julgelt mõte kommentaarina.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga