Neljas õppetund õpetab Sind oskuslikumalt märkama inspiratsiooni enda ümber.

“Ralph Waldo Emerson küsis kunagi, mida me teeksime, kui tähti saaks iga tuhande aasta jooksul näha ainult üks kord. Sellel ööl ei magaks loomulikult mitte keegi. Maailm muutuks üleöö usklikuks. Jumala auhiilgus viiks meid ekstaasi, teeks õnnest segaseks ja joobunuks. Aga selle asemel tulevad tähed igal ööl välja ja meie vaatame televiisorit.”

Paul Hawken

Kuidas keskkonnatingimused enda inspiratsiooni kasuks tööle panna?

“Meeled on nagu langevarjud – nad ainult töötavad avatuna.”

Thomas R. Dewar

Parim viis inspiratsiooni ammutamiseks oma ümbrusest on see, kui lülitad üleliigse välja ning viid tähelepanu mõnele konkreetsele objektile või hetkele. Oluline on just selgus ja rahu, mis sellega kaasneb. Selles vaikuses ja rahus tekib ruum inspiratsiooni jaoks – saavad tulla need ideed, mis varem olid igasugu müra taga peidus.

Harjutusi katsetamiseks:

  • Pane silmad kinni ja kuula helisid.
  • Kata oma kõrvad ning vaata vaikuses.
  • Hinga välja, oota ning hinga hästi sügavalt sisse, tunnetades kõiki lõhnasid enda ümber.
  • Kompa käega esemeid hästi lähedalt, ent reaalselt neid puudutamata – peaks tekkima huvitav efekt, kus Sinu kompamismeeled muutuvad tugevamaks – justkui saaksid tunda asju neid puudutamata.

Kui tahad vaikust nautida, siis kuula 5 minutit valjut hevimuusikat või mölise valju häälega nii kaua kui jaksad ja siis vaata, mis tähendus vaikusele tekib 🙂

Kuidas leida tavapärases keskkonnas rohkem inspireerivaid stiimuleid?

Vaata oma tegemistele teise nurga alt – vaheta oma elule vaatamise “läätse”. Hakka mõttes päevaks kellegiks teiseks. Elu nagu filmis? Jah, isegi vägevam kui filmis!

Harjutus: ärka hommikul kellegi teisena – võid küll teha oma tavapäraseid toimetamisi ja asju, kuid tee seda nii, nagu keegi teine seda teeks (näiteks eradetektiiv). Vaata maailma teise pilguga.

Veel põnevaid rolle, mida katsetada: kunstnik, fotograaf, ettevõtja, jaapanlane, vabamüürlane, näitleja, turist…

Kuidas muuta rutiin inspireerivaks?

“Kui Sa tahad ehitada laeva, siis ära hakka tööd jagama, käske andma ning kamandama mehi puid korjama. Hoopiski õpeta neid ihkama seda vägevat ja lõputut merd.”

Antoine de Saint-Exupéry

Inspireeriva elu saladus peitub oskuses muuta rutiin rituaaliks – tüütu tegevus naudinguliseks sündmuseks.

Harjutus: tee paberile nimekiri top 10-st rutiinsest tegevusest oma elus. Kirjuta iga rutiinse tegevuse järele, mida konkreetset võiksid teisiti teha, et rutiin rituaaliks muuta. Tee see rituaal nõnda rikkalikuks, et ta pakuks Sulle naudingut ja mõnu.

Tihtipeale on tegelikult mitmete rutiinide taha peidetud ka vägev inspiratsioon. Me lihtsalt unustame end kogu müra sees ning ekslikult keskendume asjadele, mis tunduvad ebameeldivad ja kohustuslikud. Las ma illustreerin seda näitega koerakutsikate loost:

“Keskendu kogu oma tähelepanuga käesolevale ettevõtmisele. Päikesekiired ei põleta kuni nad pole fokusseeritud.”

Alexander Graham Bell

Küsimus Sulle: kes/mis on Sinu “koerakutsikad” – ettevõtmised, millesse panustad palju aega ja energiat, ent mis tegelikult võivad Sulle tuua meeletult naudingut, rõõmu ja inspiratsiooni, kui otsustad 100% hetkele pühenduda.

Muuseas, see õppetund on Loova Inspiratsiooni kursuse eelviimane õppetund.

Mida kavatsed teisiti teha?

Inspiratsioon iseendaga

Nädala harjutus: Ole iga päev vähemalt korra 100% hetkes – lülita end välja üleliigsest mürast ning pühenda end täielikult hetkele. Vaata loodust, kuula lähedast, tunneta oma keha. Loo selle pühendumisega ruumi inspiratsiooni märkamiseks ning naudi seda head hetkes olemise tunnet, mis viib uue kvaliteedini Sinu elus.

Nädala raamat: Eckhart Tolle “Siin ja Praegu: kohaloleku jõud”

Nädala film: Elavad valgustunud õnne tõelisest olemusest (2007)

Järgmine õppetund: Inspireeriv suhtlemine – ole inspiratsioon

Ole Inspireeritud!

Harald