Kui esmane visioon ja tegutsemismotiivid on paigas, siis võib asuda järgmiste sammude juurde.

Äriidee

Tõeliselt hea äriidee on see, kus on ühendatud:

  1. KirgSinu parimad omadused ja tugevused.
  2. Nõudlus – Inimeste tugev emotsionaalne vajadus probleemi lahendamise järele (Sinu toode/teenus lahendab nende jaoks olulist probleemi).
  3. Unikaalne eristumine – Sa suudad klientide olulisi probleeme lahendada paremini kui teised turul olevad ettevõtted.

Pane kirja erinevad probleemid, mille pärast inimesed mures on (millele nad lahendust otsivad) ning kasuta oma loovust äriideede genereerimiseks.

Kui oled esmased mõtted kirja saanud, siis võid mõelda, kuidas ideede ristamise kaudu oma potentsiaalsetele klientidele veelgi rohkem väärtust pakkuda.

Suur osa tänapäeva ärist toimub internetis – vaata, mida internetiäri praktikud soovitavad meeles pidada, kui plaanid oma toodet või teenust internetis müüa.

Äriplaan

Kui Sul ebaõnnestub planeerida, siis Sa planeerid ebaõnnestuda.

5 põhjust, miks on tähtis oma idee äriplaanina läbi mõelda:

  1. Loo selgust – peas tunduvad asjad lihtsad, aga alles ideid kirja pannes mõistame, et pole paljusid asju läbi mõelnud.
  2. Uuri nõudlust – tee endale selgeks kellele, mida, mis hinnaga ja kuidas Sa müüd. Kuidas õiged inimesed Sinu toote üles leiavad? Miks nad peaksid tahtma seda osta?
  3. Määratle kuidas – kuidas toode/teenus valmib, keda selleks vaja on – millised masinad, inimesed ja süsteemid aitavad Sul ettevõtet käigus hoida ning mis on nende funktsioon?
  4. Kalkuleeri tasuvust – arvuta ilusti läbi, kas Sinu idee realiseerimine katab tehtavad kulutused. Korralik tasuvusanalüüs (tulud-kulud=tulem) hoiab Sind rumaluste ja pankroti eest. Tee vähemalt 2 plaani: üks optimistlik ja teine pessimistlik.
  5. Vaata tulevikku – analüüsi ettevõtte käekäiku ka pikas perspektiivis. Pea meeles, et ainus asi, mis on siin maailmas kindel, on muutused. Muutuvad konkurendid, muutuvad tarbija vajadused ja Sina ettevõtjana pead suutma nende muutustega kohaneda.

Enamus ettevõtmisi ei rakendu sellisel moel nagu nad äriplaanis olid läbi mõeldud. Miks? Suures osas seepärast, et pärast äriplaani valmis saamist on Sul juba hulganisti ideid, kuidas ettevõtmist veelgi paremini teha. Aga seda kõike tänu õppeprotsessile, mis toimub Sinus äriplaani kirjutamise ajal.

Hakka äriplaani kirjutamisega pihta ning töötle läbi täiendavat kirjandust, et leida vastuseid tekkivatele küsimustele.

Elluviimine

Sa ei pea saama asju ideaalseks, Sa pead lihtsalt saama asjad käima. Mõtle läbi, kuidas kavatsed turule siseneda, mõtle ka läbi, mida kavatsed teha kui turule sisenemine ei õnnestu ning hakka otsast pihta. Ega ettevõtjana keegi teine Sulle niisama istumise eest palka ei maksa.

Kui Sa tahad aasta lõpus vaadata tagasi ning südamest öelda “küll oli vinge aasta”, siis tee endale selgeks, mida on vaja teha, et see aasta vägevaks muuta.

Häälestu edu saavutama või kasuta veebipõhist mentorit, et fookust ja motivatsiooni üleval hoida ja vii väärt muutused ellu.

 

Ole ettevõtlik!

Harald Lepisk