Kuidas luua enda inspiratsiooni blogi?
8 aastat tagasi kirjutasin enda lõputööd ning tundsin, kuidas teadusartiklite lugemisest juhe kokku jooksis ja pea hoopis teistsuguse vaimutoidu järele igatses. Googeldasin sõna “inspiratsioon” ja püüdsin leida midagi, mis mõtteblokke murraks ja uut hingamist annaks. Kuid ei suutnud seda leida.
Pärast lõputöö kaitsmist tekkis suvel vaba aega ja vaba aeg omakorda sünnitab uusi ideid. Ühe ideena otsustasin registreerida inspiratsioon.ee domeeni ja luua ise inspiratsiooni blogi. Eelkõige tahtsin luua midagi sellist, mis mind ennast ärksana hoiaks ja innustaks edasi õppima, kuigi ma veel ei teadnud, millest võiks seal kirjutada.
Aegamisi hakkasin postitama noppeid, mida õppisin koolitustel, lugesin raamatutest, leidsin internetiavarustest või kogesin omal nahal. Blogist sai vahend enda õpitu mõtestamiseks ja avastuste edasi andmiseks.
Alles siis hakkame me õpitut päriselt mõistma, kui oleme seda kogenud ja teistele edasi õpetanud.
Tänaseks külastavad iga kuu tuhanded inimesed inspiratsioon.ee keskkonda ja kohtan tihti neid, kes on keerulisematel eluetappidel saanud uut jõudu ja innustust selle lehe vahendusel. Olen südamest tänulik, et aeg ja energia, mille olen pühendanud siinsete videote ja artiklite loomisele on suutnud inimesi liigutada.
Minu jaoks on olnud põhiküsimuseks see, kuidas enda loovat potentsiaali parimal moel rakendada, kuidas tunda ära enda kutsumust ja olla parim versioon endast? See on innustanud mind uurima, kogema ja jagama enese meisterlikkuse printsiipe ja praktikaid.
Mis Sind tõeliselt huvitab? Mida Sina tahaksid õppida ja uurida? Ehk teisisõnu, mis teemal võiksid Sina enda inspiratsiooni blogi pidada?
Kirjuta üles teemad ja tegevused, mis Sulle korda lähevad. Äkki oled Sa vägev lapsevanem, julge seikleja, loov kirjutaja, osav meisterdaja, võib-olla on Sul mõni väga omalaadne hobi… Milles tahaksid tõeliselt heaks saada? Just sel teemal saaksid pidada enda inspiratsiooni blogi, et mõtestada õpitut ja jagada enda avastusi teistega.
Teema valik võib tuleneda ka Sinu eluoludest. Äkki pead igapäevaselt tulema toime mõne haigusega, püüad murda vabaks laenuorjusest või muuta halbu harjumusi? Ka see teekond võib olla nende jaoks inspireeriv, kes peavad ise sarnase probleemiga silmitsi seisma. Sel juhul aitaks Sinu blogi neil mõista, et nad pole üksi ning saada lohutust leppimiseks ja inspiratsiooni enda olukorra muutmiseks. Sinu eeskuju inspireerib neid.
Pole tähtis kui suurelt Sa alustad, tähtis on see, et alustaksid millegagi, mis Sulle tõeliselt korda läheb.
Tehniliselt on blogi loomine väga lihtne ja on palju tööriistasid, mille abil saad seda teha täiesti tasuta. Alusta sellest, et vali enda blogi jaoks temaatika – mida tahad seal uurida, millistest asjadest rääkida? Kui kohe mingit väga spetsiaalset teemat pähe ei tule, siis hakka lihtsalt otsast kirjutama asjadest, mis Sulle korda lähevad ja usalda, et protsessi käigus tunned ära konkreetsed teemad, mis Sind tõeliselt köidavad.
Blogi nimi võiks anda edasi seda, millest seal kirjutad. Kui need on Sinu isiklikud kogemused, siis võid teha selle enda nimeliseks, kui aga räägid mingist kindlast teemast, näiteks kontori ergonoomikast, siis võiks blogi nimi seda kajastada. Nime saad alati pärast aja jooksul muuta, küll aga blogi aadress on püsiv. Selle hiljem muutmiseks tuleks teha uus aadress ning soovikorral vanad postitused uude keskkonda üle tuua. Nimi võiks olla parajalt lühike, lihtne ja meeldejääv, et inimestel oleks seda kerge meeles pidada ja brauserisse sisse tippida.
Millist keskkonda kasutada blogi pidamiseks?
Kuidas Sulle meeldib enda ideid jagada?
Kirjutades – artiklite ja pikemate lugude kirjutamiseks on head keskkonnad Blogspot (ühendatud Google kontoga) ja WordPress.
Rääkides – kui räägid ladusalt ja Sinu huvivaldkonnas on hea anda edasi pilti ja emotsiooni, siis võid pidada enda videoblogi Youtube keskkonnas.
Piltides – kui Sa pikka juttu ei tahagi rääkida, vaid eelistad jagada pilte ägedatest hetkedest või kritseldustest koos lühikese kirjeldava tekstiga, siis Instagram või Tumblr võivad olla sobivad keskkonnad.
Ka Facebook ja Google+ on head keskkonnad blogimiseks, sest seal jõuavad Sinu postitused kohe ka Sinu sõpradeni. Küll aga Facebooki puuduseks on muu müra – reklaamid, teiste postitused ja teavitused segavad lugeja keskendumist.
Millest enda inspiratsiooni blogis rääkida?
Alustuseks võiksid genereerida kõiksugu postituste teemade ideid, millest rääkida. Näiteks:
- Enda kogemused – mida uut täna õppisid või kogesid?
- Sündmuste ülevaated – mida ägedat tehti ja milliseid uusi mõtteid see tekitas?
- Raamatute ja koolituste kokkuvõtted – millised olid olulisemad nopped ja kasulikud ideed, mida teistega jagada?
- Eksperimendid ja väljakutsed – mida proovisid ja millised olid tulemused? Mida teeksid teinekord teisiti?
- Probleemid Sinu ümber – mis Sinu meelest on puudu või kehvasti tehtud ja kuidas võiks seda paremini teha?
- Do It Yourself (DIY) õpetused – näitad, kuidas mingit asja valmis meisterdada.
- Intervjuud – intervjueerid oma huvivaldkonna praktikut ja annad edasi sealseid õppetunde.
Mina pean eraldi nimekirja, kuhu lisan jooksvalt kõik postituste ideed ja kui tunnen, et mõni neist on oluliseks muutunud, siis kirjutan sellest artikli.
Kuidas äratada enda sisemist kirjanikku ja saada inspiratsiooni kirjutamiseks?
Loovus on nagu muskel, seda saab treenida. Mida sagedamini ja mida suurema mõnuga tegeleme loominguga, seda kergemaks muutub meie jaoks loovale lainele minek. Elukutselistel kirjanikel on omaette harjumused, mis aitavad neil iga päev enda loomingut teha.
Ma kirjutan, kui vaim mind liigutab. Vaim liigutab mind iga päev.
William Faulkner, kirjanik
Üks meetod, mille abil hommikul enda loomingut käivitada ja mõtteid korrastada on hommikupäeviku pidamine (morning pages). Hommikupäevik on 3 käsitsi kirjutatud lehekülge sellest, mis hetkel pähe tuleb. Ükskõik kas positiivne või negatiivne, kirjavigadega või ilma, loogiline või arusaamatu. Kõik läheb kirja. Selle harjutuse eesmärk on kogu mõtete virvarr enda peast paberile ära saada, et need uitmõtted ei segaks päeva edaspidiseid tegevusi. Hommikupäevikut kirjutad Sa iseenda jaoks, selle sissekandeid ei jaga mitte kellegagi ning pärast 3 lehe täis kirjutamist võid need minema visata. Nüüd saad hakata päris loominguga tegelema.
Mis käivitab Sinu loovust?
- Milline muusika paneb Sul loomingu käima? Tee eraldi esitlusloend muusikale, mida armastad kirjutamise ajal kuulata.
- Kas liikudes läheb mõte tööle? Tee päeva jooksul jalutuskäike, et imetleda loodust, olla vaikuses ja saada värsket energiat loomingu jaoks.
- Tee mustandeid. Kui Sinus elab perfektsionist, kes pidurdab loomingu lendu, siis kujunda endas harjumus visandada mustandeid, mida hiljem saab parandada. Kirjuta esmane kondikava ära ja korrigeeri hiljem, võta esmased mõtted videosse ja tee järgmine video paremini.
Raamatutest soovitan Julia Cameroni “Loovuse teel – Vaimne tee suurema loovuse juurde”, kus on rohkelt harjutusi, mis aitavad enda sisemise kunstnikuga kontakti saada.
Kuidas koduste vahenditega täitsa ilusat videoblogi pidada?
Professionaalne videotehnika on päris kallis. Samas enamikel meist on taskus üsna võimekas videostuudio – nutitelefon. Lipulaevade kaamerad teevad juba päris esinduslikku videot. Seda juhul kui oled loonud head valgustingimused, hoiad kaamera stabiilsena ning viid mikrofoni kõnelejale piisavalt lähedale, et heli kenasti kostuks.
Vaata seda videot ja avasta, kuidas enda nutitelefoniga ilusamat videot teha:
https://www.youtube.com/watch?v=ZQWK5MG08u0
Kaks kasulikku vidinat nutitelefoniga parema video salvestamiseks:
Joby GripTight Mount telefonihoidik, millega saab telefoni kaamerastatiivi külge kinnitada. Hea kompaktne ja lihtne kaasa võtta. Kui statiivi käepärast pole, siis saad selle abil asetada telefoni nõnda lauale või riiulile, et see püsib püsti.
Aputure A.lav reväärimikrofon, millega saad paremini intervjuusid salvestada. Tänu erinevatele kaasas olevatele otsikutele saad selle ühendada nii nutitelefoni, arvuti, kui ka videokaamera järele.
Kui tahad lihtsalt mõned videod prooviks teha ja pole päris kindel, kas tasub eraldi mikrofone ja valgusteid osta, siis Tartus saab rentida videotehnikat, mida ma ise kasutan.
Millega videoid monteerida ja millist muusikat võib videotes kasutada?
Lihtsamaks videote kokku lõikumiseks saad kasutada Youtube video editori, Apple iMovie või Windows Movie Maker programmi. Mitmetel nutitelefonidel on sees olemas programm, millega mitu klippi kokku lõigata ja Youtubesse üles laadida. Kuigi tavaliselt monteerin enda videoid arvutis Sony Movie Studio programmiga, siis ülaltoodud nutitelefoniga filmimise video lõikusin sealsamas telefonis kahest klipist kokku ja laadisin Youtubesse üles.
Kui vajad videotöötluse programmi ainult ühe projekti jaoks, siis mitmed tootjad pakuvad tasuta 30-päevalist prooviperioodi. Mõned neist programmidest on lühema videoklipi tegemiseks tasuta. Näiteks Sony Movie Studio lubas prooviversioonis väikese droonivideo kokku keevitada. HitFilm 4 Express on ka korralik tasuta programm full hd videote monteerimiseks, maksma peab seal selle eest, kui tahad lisaefekte osta.
Kui tahad enda videotele muusika abil vunki juurde lisada, siis vajad selleks autori nõusolekut. Kui Youtube tuvastab Sinu videos mõne muusikapala, mille autoriõigused on kaitstud, siis hakkab ta selle juurde reklaame näitama või halvimal juhul summutab videos heli ära või käseb selle maha võtta. Kui tahad enda videotes muusikat kasutada, siis on selleks 3 võimalust:
A) Kasutad muusikat, mille juurde on märgitud, et seda võib tasuta kasutada enda videotes. Näiteks Youtube Audio Library pakub muusikapalasid, mida võid tasuta enda Youtube videotes kasutada.
B) Ostad spetsiaalse litsentsi, mis lubab muusikat videos kasutada. Näiteks Audiojungle keskkonnas saad valida paljude erinevate lugude vahel ja osta litsentsi nende kasutamiseks. Ühe muusikapala eest tuleb välja käia ca 19$ ja see litsents kehtib ühe Youtube video jaoks.
C) Teed ise omaloomingut või saad muusikutest sõbrad nõusse, et nad lubaksid enda loomingut kasutada 🙂
Vaata veel filmimise, valgustuse ja videotöötluse õppevideoid ja viiteid Inspiratsioon.ee Filmitegijale rubriigist.
Kuidas saada enda blogile lugejaid?
Järgijate ja laikijate arv on üks mõõdikutest, mille järgi võib enda edu hinnata, aga alustava blogijana ei maksa nendesse kinni jääda. Pigem hoolitse, et saad rääkida teemadest, mis Sulle päriselt korda lähevad ja et sissekannete tegemine oleks Sinu jaoks põnev. Mõned soovitused, mis aitavad kasvatada blogi lugejaskonda:
- Ehedus. Räägi blogis ausalt sellest, millest tõeliselt hoolid. Mõnus huumor ja ehe ausus ka äpardustest rääkimisel muudab blogi vahvamaks.
- Visuaalne ilu. Enne postituse avalikuks laskmist loe korra tekst üle – paranda kirjavead, säti vormindust lugejasõbralikumaks ja vajadusel kohenda mõnda lauset lihtsamini loetavaks. Kui pildid ja visuaalid toetavad Sinu sõnumit, siis lisa ka neid.
- Põhjus lugemiseks. Postituse jagamisel lisa sinna juurde uudishimu tekitav kokkuvõte, mis annab lugejale teada, millest juttu tuleb ja kutsub lähemalt uurima.
Kui oled teinud enda blogi avalikuks ja juba mõnda aega sinna postitusi kirjutanud, siis hakkab üha enam külalisi sattuma sinna otsingumootori kaudu. Järgmised tegurid aitavad kaasa sellele, et Sinu blogi tuleks valitud märksõnadega otsingumootori tulemustes ette poole:
- Blogi nimi, postituste pealkirjad ja viited ning nende sisu peaks sisaldama sõnu või fraase, mille järgi tahad olla leitav.
- Teised lehed peaksid viitama Sinu blogile. See näitab otsingumootorile, et inimesed peavad Sinu blogi oluliseks.
Kui lugeja satub Sinu blogi avalehele, siis võiks ta sealt leida vastused nendele kolmele küsimusele:
- Millega on tegu? (Millistel teemadel kirjutad?)
- Mida siit saab ja mille poolest see kasulik on? (Miks see peaks lugejale huvitav olema?)
- Mida ma peaksin järgmisena tegema?
Hea kui blogi pealkiri või lühitutvustus annab selgust, millest siin räägitakse ning lugejal on lihtne leida talle huvi pakkuv info kiirelt üles.
Postitusi saad jagada sotsiaalvõrgustikes ja Google Analyticsi abil saad jälgida, kui palju külastajaid on käinud ning mida on kõige enam loetud. Mida sagedamini kirjutad ja mida põnevamad on postitused, seda suurem lugejaskond ajapikku tekib.
Milliseid küsimusi on Sul veel tekkinud seoses enda inspiratsiooni blogi loomisega?
Väga hea postitus! Ma olen viimasel ajal sellest palju mõelnud ning julgustanud ennast, et ma võtaks tõsiselt asja kätte, ning tänane meil inspiratsiooni blogist kinnitab seda samuti 🙂
Blogimine võib tõesti elusid muuta ja tänu sellele on paljud inimesed oma suurima kire leidnud ning ettevõtjaks hakanud.
Ma ise kirjutasin ka esimese postituse paar aastat tagasi ja olen väga tänulik, et selle sammu tegin. Tänu sellele avastasin, et mul tuleb kirjutamine isegi väga hästi välja ja ma suudan tohutult palju inimesi inspireerida ning aidata. Siis tuli enesekindlus, et hakata kirjutama raamatut jne.
Usun, et see on kindlasti üks kasulikumaid harjumusi, mis inimesel võib olla. Selles pole küsimust. Minu väljakutseks on olnud tavaliselt järjepidevuse hoidmine 🙂 Kui inertsjõud on kadunud, siis on raske uuesti pihta hakata, aga iga kord on alustamine hämmastavalt palju energiat andnud.
Olen piisavalt kogemusi ja kinnitusi saanud, et see on minu elus väga oluline, ning mul on suur potentsiaal inimesi positiivselt mõjutada. Seepärast tahan uuesti ja palju võimsamalt alustada, aga mul on mõned dilemmad: kas keskenduda eesti keeles või inglise keeles kirjutamisele, ja milline on hea domeeni ja blogi nimi. Mõnikord tunnen, et erinevate võimaluste paljusus on alustamise väga raskeks muutnud, sest kui selget otsust ei oska teha(igal variandil on omad positiivsed küljed), siis lükkan otsuse edasi ning nii see tegemata jääb.
Võib-olla vajan sel teemal isiklikku nõustamist 🙂
Tere Madis! Aitäh! Mõtlesin ka Sinule, kui seda postitust kirjutasin 🙂 Sinu blogi on hea näide sellest, kuidas enda ellu tulnud piirangud võimalusteks muuta. Äge, et oled avastanud endas kirjutamise kire!
Keele, nime ja domeeni dilemmad on küsimused, mis kipuvad ennastki kiusama, aga nende osas tuleb lihtsalt valik ära teha ja edasi kütta. Praegu oled valinud madismark.com domeeni, mis on sobiv nii eesti kui ingliskeelse lugeja jaoks. Seda on lihtne kirjutada ja meelde jätta ning see on ajatu – Sinu fookus ja teemad võivad muutuda, aga nimi jääb ikka samaks. Blogi pealkirja või juhtlauset saab alati muuta, kui on soov. Lihtsalt pane praegu see, mille järgi enda elus juhindud. Kui see aja jooksul muutub, siis muudad lihtsalt pealkirja.
Praeguse blogi esilehel võiks olla 1-2 lausega välja toodud lühike tutvustus, millistel teemadel kirjutad ja miks või kellel tasuks seda lugeda. Hea kui lugeja tunneks ära “Oh, see on mulle!”.
Vali keel ja vorm selle järgi, kus suudad kõige vabamalt ja vahetumalt end väljendada. Kus tunned, et saad kõige paremini enda mõtteid ja kogetut edasi anda? Ingliskeelse blogi pidamisel tasub äkki teemade fookust kitsendada, et enda eripära ingliskeelsete blogide hulgast rohkem välja paistaks.
Kui jaksu ja aega on, siis võib mõlemas keeles blogi pidada. Osadest enda eestikeelsetest postitustest ja videotest teen ka ingliskeelse variandi, mille laen enda rahvusvahelisse blogisse haraldlepisk.com. Eraldi plugina abil peaks olema võimalik teha blogi kahekeelseks, et külastaja saab valida, millises keeles lehte kuvatakse (või määratakse külastaja asukoha järgi eelistatav keel).
Järjepidevuse hoidmisel võid sättida endale väljakutseid, et kuu aega proovid mingit uut harjumust või tegevust ja näiteks iga päev kirjutad lühidalt Facebooki või Instagrami lehel, mida avastasid ja õppisid. Seejärel kord nädalas või kuus teed põhjalikuma artikli blogisse.
Millised küsimused veel praegu mõttesse tulevad?
PS! Inspireerituna Sinu küsimustest lisasin siia artiklisse ühe peatüki sel teemal, kuidas loomingulisele lainele saada ja 3 küsimust, millele blogi esileht võiks vastuse anda.
Aitäh põhjaliku vastuse eest!
Nõustun, et see madismark.com on üsna lihtne ja võimaldab kirjutada erinevatel teemadel, samas nimeline domeen töötab kõige paremini siis, kui lugeja juba teab, kellega ja millega tegu. Eraldiseisvana ta eriti uudishimu ilmselt ei tekita, aga tänapäeval ilmselt ei pea enam tabavast aadressist sõltuma (nii palju muid viise on liikluse tekitamiseks)
Pealegi ma pole veel paremat alternatiivi leidnud. Suur pluss on tõesti see, et saab kahes keeles kirjutada, ja ma arvan, et seda ma tahangi. Kõigepealt keskenduksin rohkem eesti keelele, et saaksin siinseid suhteid arendada ja oma tulevast raamatut jagada, seejärel hakkaksin pilti laiemaks tõmbama, sest maailm on tõesti väga suur ja miks jätta oma sõnum kitsastesse piiridesse 🙂
Igatahes suured tänud heade mõtete eest, sain käivitusenergiat juurde. Kui mingeid küsimusi veel tekib, siis kirjutan!
Kui raamat tuleb eestikeelne, siis võiks tugimaterjalina olla eestikeelne blogi. Saad panna blogisse videoõpetusi, täpsemaid juhiseid, töölehti ja muud meediat, mida raamatusse ei saa panna. “Ristmeedia” (cross-media) on märksõna, mida uurida ja raamatu mõju täiustamiseks rakendada. Hästi toimiv eestikeelne blogi aitab tuua ka tähelepanu ilmuvale raamatule.
Ingliskeelsete .com aadresside osas läheb kõlava vaba domeeninime leidmine üha raskemaks. Näiteks limitlesslife.com on juba võetud. Seni kuni blogi räägib Sinu elust ja kogemustest, sobib selle aadressiks Sinu nimi. Kui aga hakkad ehitama kogukonda inimestest, keda ühendavad sarnased probleemid ja unistused ning tekivad ka teised kaasautorid, siis peaks eraldi ühise nime alla koonduma.
Vahvat loomingut! 🙂