Kuidas leida motivatsiooni lõputöö kirjutamiseks?

Kuidas leida motivatsiooni lõputöö kirjutamiseks?

Mitu sõpra või tuttavat Sul on, kes praegu higistavad hambad ristis oma lõputöö kallal? Minul on neid mitmeid – kes teeb oma bakatööd, kes magistritööd, kes mõne täiendõppe kursuse diplomitööd. Neid kõiki vaevab küsimus: kuidas leida motivatsiooni lõputöö ära tegemiseks?

Artikli lõpust leiad ka motiveerivaid tsitaate, mis ärgitavad tegutsema.

Tee endale kristallselgeks, miks Sa seda teed.

Kaks jõudu motiveerivad Sind tegutsema – valu vältimine ja soov saavutada rohkem mõnu. Millisel moel need jõud mõjutavad Sinu lõputöö tähtaegset valmimist? Mõtle see läbi enda konkreetsetest pikaajalistest eesmärkidest lähtuvalt.

Võta kaks paberit. Esimesele neist kirjuta viis ebameeldivat asja, mis juhtub siis, kui Sul ei õnnestu oma lõputööd tähtaegselt lõpetada. Valu, mida tahad vältida – milline kahju tekib selle mitte tegemisel.

Näiteid: kui ma ei tee oma lõputööd valmis, siis:

  • Jääb mul programm ametlikult lõpetamata ning formaalselt pole ma õpet läbinud. See vähendab minu teenistusvõimalusi – pean rohkem tööd tegema, et sama palju teenida.
  • Pean ma raiskama ilusa suve lõputöö kirjutamisele. Probleem jääb õhku ning tiksub mul kuklas.
  • Asjad jäävad venima ning tunnen ennast sitasti [jah, kasuta karme sõnu!], sest ma ei suutnud alustatud asja lõpuni viia.
  • jne..

Teise paberi peale kirjuta viis head asja, mis saab olema tulevikus paremini, kui Sa oma lõputöö ilusti valmis teed. Nauding, mida tahad saavutada – mis kasu Sa sellest saad.

Näiteid: korraliku lõputöö tähtaegne valmimine võimaldab mul:

  • Saada süsteemne suur pilt enda töövaldkonna kohta. Kliendid eelistavad minu teenuseid, sest ma mõistan olulisemaid seoseid ja oskan vastata ka raskematele küsimustele ning seepärast saan pakkuda kvaliteetsemat teenust.
  • Kontrollida praeguste oletuste ja ideede paikapidavust teaduslikul tasandil. Mind usaldatakse ning tajutakse eksperdina, sest minu väited on ka teaduslikult tõestatud.
  • Õppida ennast selgelt väljendama. Suudan enda seisukohti arusaadavalt väljendada ja argumenteerida ning seepärast tahavad inimesed minu arvamust rohkem kuulda võtta.
  • Tunda lugupidamist enda suhtes, et olen oma õpingud ilusti lõpuni viinud ning kraadi austalt välja teeninud.
  • jne…

Kleebi need kaks silti endale silmapiirile arvuti juurde, nõnda, et iga hetk kui tekib tunne “Ma ei taha seda tööd teha”, siis vaata neid silte ning tuleta endale meelde miks Sa seda teed. Hea kui visualiseerid ennast kogemas seda hetke, kui lõputöö on edukalt kaitstud, kujutledes detailselt, mis on tänu sellele Sinu elus paremaks muutunud. Visualiseerimine võimaldab Sul soovitud seisundit enda jaoks atraktiivsemaks teha ning tänu sellele oled valmis rohkem panustama, et selleni jõuda.

Kui Sa tõesti peaksid avastama, et mingit valu loobumisega ei kaasne, ega ka märkimisväärset kasu töö tegemisest ei teki, siis jäta enda piinamine ja leia kasu või rakenda enda aega tõeliselt oluliste asjadega tegelemiseks.

Loo tegevuskava ja ületa takistused

Vaata oma praegust olukorda ning soovitud olukorda ja pane kirja võtmetegevused, mida Sa pead tegema, et täita vaakum nende kahe punkti vahel.

Näiteid tegevustest:

  • Võtan nädalavahetused kõigist teistest kohustustest ja tegemistest vabaks ning pühendan end puhtalt lõputöö kirjutamisele.
  • Teen xx.xx kuupäevaks intervjuud selle valdkonna arvamusliidritega suure pildi saamiseks.
  • jne…

Tee ka väike riskianalüüs, et vaadata, kas on mingeid takistavaid tegureid, mis võivad pärssida Sinu töö valmimist. Kirjuta iga teguri järele, kuidas saad seda ületada.

Näiteid takistustest ja lahendustest:

  • Sõbrad kutsuvad kõige produktiivsema kirjutamise ajal välja. -> lepin kokku, et olen saadaval ainult kolmapäeva õhtul ja siis tahan täiega pidu panna.
  • Kipun muid mõnusamaid tegevusi leidma, et ei peaks lõputööga tegelema. -> loon endale mantra, mis aitab mul alati meelde tuletada, mis minu jaoks praegu oluline on. [mantra loomisel aitavad inspireerivad tsitaadid, mille leiad artikli alt]
  • jne…

Veel nippe ja soovitusi enesemotivatsiooni tõstmiseks

Võtteid ja põhimõtteid, mis aitavad tuua rohkem naudingut ja tulemuslikkust õppimisse.

Loo selgust – mis on kõige tähtsam?

  • Ainele registreerudes ja loengusse või seminari minnes küsi endalt alati “Mida ma tahan sellest ainest õppida?”, et häälestada ennast märkama vajalikku ja kasulikku.
  • Tee enda jaoks selgeks, millised on Sinu kõige olulisemad tulemusvaldkonnad (milliseid oskusi, harjumusi, teadmisi tahad eelkõige omandada) – määra, milliseid tulemusi tahad saavutada ning hoia need enda vaateväljas, et liikuda nende poole.
  • Kasuta mindmapi tarkvara, et enda mõtted süstematiseerida ja töö struktuur paika panna.
  • Määratle, millistel tegevustel on suurim positiivne mõju lõputöö tulemuslikkusele – millised on 20% tegevustest, mis annavad 80% tulemusest – millised tegevused annavad suurimat väärtust. Sa ei pea kirjutama ideaalset lõputööd – valides aga õiged rõhuasetused saad vähese energiakuluga küllaltki hea töö.

Hakka pihta – jaota väikesteks tükkideks

  • Tee iga päev midagi konkreetset, mis viib Sind lõppeesmärgile lähemale.
  • Leia endale õpisemu, kellega koos saad korrata eksamiteks, mõtestada arusaamatuks jäänud õpetusi ning jagada võtteid ja mõtteid, kuidas edukamalt õpingutega toime tulla.

Juhi ja taasta enda energiavarusid

  • Tee enda jaoks selgeks, millises osas päevast oled Sa füüsiliselt ja vaimselt kõige produktiivsem – viska selle aja pealt eemale kõik kõrvalised tegevused ning rakenda seda aega õppetööks.
  • Terita oma saagi – puhka korralikult, et olla värske.
  • Tähista oma õnnestumisi – kui saad peatüki valmis, siis premeeri ennast jalutuskäigu tegemise või mõne lühikese naljavideo vaatamisega.

Korduma kippuvad õpimotivatsiooni küsimused

Mida teha siis, kui see lõputöö teema mind üldse ei huvita?

Milleks Sa selle eriala ja selle teema valisid? Millisel moel võib selle teema lahkamine aidata Sul saada tublimaks, targemaks, osavamaks teistes valdkondades – nendes, mis Sind tõeliselt köidavad (hobid, huvid). Milliseid seoseid võid leida lõputöö teema ja enda meelistegevuste vahel?

Kuidas leida pealehakkamist lõputöö tegemiseks kõigi teiste tegemiste kõrvalt?

Lõputöö vajab korralikku pühendumist – soovituslik on võtta konkreetne aeg (nädal või päevad), mil lülitad end kõigist üleliigsetest asjadest välja ning viid end seisundisse, kus keskendud 100% lõputöö kirjutamisele.

Pane enda jaoks selge mõõdetav eesmärk, kuhu tahad tööga selle perioodi jooksul välja jõuda ning tööta iga tund selle vahe-eesmärgi nimel. Kui oled kusagil tööl, siis Sul on õigus paluda õppepuhkust lõputöö kirjutamiseks, siis ei pea igapäevaste tööasjade pärast katkestustele aega raiskama.

Kuidas teadusartikleid efektiivselt lugeda?

Ingliskeelsetel teadusartiklitel on tavaliselt abstract (ülevaatlik kokkuvõte), summary (kokkuvõte) ja conclusions (järeldused). Enamasti ei pea üldse tervet artiklit lugema, vaid saab vajaliku info kätte eelkõige summary and conclusions osast.

Teadusartikli lugemisel alusta kokkuvõttest – selle põhjal saad otsustada, kas artikli järeldused toetavad Sinu poolt otsitavaid seisukohti või mitte. Sellisel moel ei raiska Sa asjatult aega artiklite lugemisele, mis Sinu tööle väärtust juurde ei anna.

Mida siis teha, kui mulle viitamine üldse ei meeldi?

Teadustööde nõuetekohane viitamine võtab tihti palju aega. Minule meeldib esmalt oma põhipoint valmis kirjutada ning alles siis viited lisada – nõnda on tunne, et asi sujub kiiremini.

Seejuures tasub kasutada märkmepaberit, kus märgid üles millisest artiklist ja milliselt lehelt pead pärast viite võtma – selle märkmepaberi põhjal saad pärast täpsemaid viiteid lisada ning sõnastusi kohendada ning ei pea muretsema, et looming viitamise pärast takerduma peaks.

Motiveerivad tsitaadid enda motivatsiooni tõstmiseks

Muretsemine on nagu kiitkool - see annab Sulle tegevust, aga ei vii Sind kusagile

Kogusin Sinu jaoks kokku mitmed kõige inspireerivamad tsitaadid, mis julgustavad Sind õppimisele täiega pühenduma.

Vali enda lemmikud ja kirjuta suurelt enda töötoa seinale need kuldsed laused:

IMPOSSIBLE -> I´M POSSIBLE

 

Valu on ajutine. Loobumine kestab igavesti.

(Lance Armstrong)

“Kõigile, kes arvasid et ma ei suuda seda. Kõigile, kes arvasid, et ma ei peaks seda tegema. Kõigile, kes ütlesid “see on võimatu” – Näeme finišijoonel!”

(Cristopher Reeve)

“Ära looda, et see oleks lihtsam. Looda, et Sa oleksid parem.”

(Jim Rohn)

“Kasuta päeva, Carpe Diem.”

(Quintus Hortius Flaccus)

“Olukord on sitt, kuid see on meie tuleviku väetis.”

(Lennart Meri)

“Parem süüdata üks väike küünal, kui kiruda pimedust.”

(Hiina vanasõna)

“Täna on Sinu päev. Sinu mägi ootab Sind. Seega… asu teele.”

(Dr. Seuss)

“Halb uudis on see, et aeg lendab. Hea uudis on see, et Sina oled piloot.”

(Michael Altshuler)

 

“Ära lase asjadel, mida Sa ei suuda teha, jääda ette asjadele, mida Sa suudad teha.”

(John Wooden)

 

“Mida suurem on takistus, seda uhkem on tunne pärast selle ületamist.”

(Moliere)

“Takistused seisavad meie teel põhjusega. Need pole meie peatamiseks. Takistused annavad võimaluse näidata, kui väga me midagi tahame.”

(Randy Pausch)

“Sadamas on laev turvalises kohas, kuid mitte selleks ei ehitata laevu.”

(J. A. Shedd)

“Kui Sa ei saa tuulesuunda muuta, siis säti oma purjeid.”

(Jackson Brown)

 

“Sa ei pea olema suurepärane, et alustada. Küll aga pead Sa alustama, et olla suurepärane.”

(Zig Ziglar)

“Hästi tehtud on parem kui hästi öeldud.”

(Benjamin Franklin)

“Elu algab seal, kus lõpeb mugavustsoon.”

Vaata veel praktilisi nippe magistritöö ja bakalaureusetöö kirjutamiseks.

Millisel moel on Sinul kombeks ammutada motivatsiooni õppimiseks? Millised tehnikad või võtted on Sul aidanud seda naudingulisemalt teha?

Kas oli kasulik artikkel? Jaga ka sõbraga, kes tahab enda õppetöö korralikult käsile võtta.

Esimene versioon sellest artiklist ilmus siin Inspiratsiooni blogis 2011. aastal. Need motivatsioonipõhimõtted kehtivad jätkuvalt ka praegu. Värskendasin postituse kuupäeva, et saaksid selle kergemini esilehelt üles leida 🙂

5 replies
  1. Else
    Else says:

    Uskumatu! Suured tänud sellise suurepärase saidi eest. Kui muidu oli mind raske motiveerida, siis need näpunäited aitasid mind kohe kindlasti ning sundisid mind tegutsema. 🙂

    Vasta
    • Harald
      Harald says:

      Tere Else,

      Rõõm olla Sinu teenistuses – hoo hoidmine on lihtsam, kui käima tõmbamine ning olen veendunud, et saad rakendada oma sisemise väe, et seda tegutsemismotivatsiooni jätkata ning iga päevaga samm-sammult suurepärase lõputöö esitamisele lähemale jõuda 🙂

      Vasta
  2. K
    K says:

    aitäh 🙁 nii raske on midagi teha kui keegi ei mõista,pole sama läbi kogenud, kõik segavad, kuhugile eraldi minna pole, sada huvitavamat asja teha jne jne 🙁

    Vasta
    • Harald Lepisk
      Harald Lepisk says:

      Need on olulised takistused – genereerisin mõned ideed, kuidas neist jagu saada:
      1) Leia üles kursakaaslased, kel on samuti lõputöö kirjutamine pooleli.
      2) Lepi kokku kindel tähtaeg ja mõõdetav tulemus, kuhu tahate enda töödega jõuda.
      3) Eralduge 2-3-kesi kellegi maale vanaema juurde või korterisse (netipulgad kaasa).
      4) Lülitage end ülejäänud maailmast välja ning pühenduge nädalaks 100% lõputöö kirjutamisele.
      5) Jagage omavahel häid allikaid, praktikaid, aidake teineteisel lõputöö-alaseid probleeme lahendada.
      6) Käige vahepeal jälle “tavamaailmas” ja vajadusel minge lõputöö maailma tagasi.

      Mine maale, võta eraldi tuba ja pühendu kindlaks perioodiks kindla tulemuse saavutamiseks. See on julge samm, ent hiljem tagasi vaadates on see seda väärt.

      Igasugu nippe leiad veel siit: http://www.inspiratsioon.ee/magistritoo-ja-bakalaureusetoo-praktilised-nipid-loputoo-kirjutamiseks/

      Vasta
  3. Maris Balbat
    Maris Balbat says:

    Kuuldavasti olevat Lennart Meri (või oli see Juhan Kahk?) motiveerinud ennast ülikooli riigieksamite tegemise ajal sellega, et torkas
    krae sisse nõela, nii et kui kippus tukkuma jääma,siis nõelatorge meenutas kohe motivatsiooni.
    Ja Lennart Meri oli ülikooli diplomitöö tegemisel motiveerinud ennast tohutult kange je tohutule suure kvantumi kohviga (või koguni koffeiiniga), nii et pärast oli segasena tuikunud ümber ülikooli peahoone.
    Ikka parem motivatsioon kui mõni paberilipakas!

    Vasta

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga