Kireleidja – kuidas avastada enda kutsumus?

Unistan maailmast, kus iga inimene saab teha seda, mis talle tõeliselt meeldib, mida ta tõeliselt hästi oskab ja millega saab olla kasulik ka teistele.

Reaalsus on aga see, et meil on kujunemas kaks noort põlvkonda:

Looja või tarbija?

  • Loojad – tõeliselt innukad tegijad, kes suudavad õppimise ja töötamise enda jaoks põnevaks muuta. Neil on palju hobisid, käivad aktiivselt trennides ja osalevad kõiksugu noorteprogrammides. Nad ei pruugi olla mõndade asjadega rahul, ent nurisemise asemel viivad nad ellu enda algatusi, et elu kodukandis paremaks ja ägedamaks muuta. Nad juhivad ise oma elu.
  • Tarbijad – käivad koolis või tööl, sest seda “peab” tegema. Elu kõige helgemad hetked mööduvad arvutimänge mängides ning miski muu eriti ei eruta. Nurisevad kehva elu pärast, süüdistavad teisi ja riiki, ent ise midagi ette ei võta.

Loojad on tabanud ära 3 elementi, mille toomine enda igapäevaellu annab tõelise raketikütuse tegutsemiseks.

Meeldib - oskan - vajatakse | kutsumus

Loojad on kujundanud enda elu nendele 3 sambale:

  • Meeldib teha – nad suudavad põimida enda tegemistesse asju, mida neile tõeliselt meeldib teha, mis annab neile energiat. Nad on märganud, kuidas siduda enda hobisid teiste tegevustega.
  • Oskavad hästi – nad on tabanud ära, mida nad hästi oskavad ning ehitanud enda elu ja kärjäärivalikud enda tugevustele. Nad ei kuluta energiat nõrkustele, vaid treenivad enda tugevusi, kuni saavad enda alal tõeliselt silmapaistvaks tegijaks.
  • Pakuvad seda, mida inimesed vajavad – nad mõistavad, et majandusliku edu aluseks on teistele kasulik olemine. Rakendades enda oskusi ja tugevusi, et teisi inimesi aidata, loovad nad elu, kus inimesed maksavad neile meelsasti selle eest, mida nad teevad.

Kuidas saada loojaks?

Pastakast on väga keeruline enda elu kutsumust välja imeda.

Kuidas siis leitakse enda tõeline kirg? Eks ikka katsetamise ja proovimise teel, sest alles siis, kui oled midagi proovinud, võid öelda, kas see sobib Sulle või mitte. Seega põhiküsimus on: kuidas noores eas erinevaid tegevusi katsetada ja enda jaoks õiged ära tunda?

Noores eas tasub paljudele asjadele “JAH” öelda, et teaksime, millele hiljem “EI” öelda.

Kujutle, et see skeem on Sinu kogemuste võrgustik, kus iga “JAH” viib uute võimalusteni ja iga “EI” jätab võimaluse kasutamata:

"JAH" avab uued võimalused

Kujutle sellist näidet:

Saad kutse osaleda noorte ettevõtlikkusprogrammis. Ütled võimalusele “JAH” ning lendad peale. Kohapeal leiad endale mõttekaaslase ja teete aktiivselt programmis kaasa. Jõuate ideeni teha rakendus, mis aitab muuta koolis õppimist huvitavamaks ja efektiivsemaks.

Teie entusiasm ja äge idee tõmbab ligi hea kogemuspagasiga mentori, kes aitab teil jõuda enda ideega finaali ja tulla võistluse võitjaks. Võit viib teid uhketesse inkubaatoritesse, kohtute haridusministri ja edukate ettevõtjatega ning teie julgus ja saavutused toovad hulganisti esinemiskutseid, et kogemust koolides ka teiste noortega jagada.

Aastake hiljem olete presidendi vastuvõtul ja vaatate tagasi kogu sellele seiklusele – kellega kohtusite, kuidas programmeerimist ja turundust õppisite ning kuidas isiksusena olete kõvasti kasvanud.

Ja see kõik algas sellest, et otsustasid öelda “JAH” ühele võimalusele.

Sellise arengu rännaku tegid ENTRUM programmi raames Saaremaa poisid, kes lõid AndroidÕpiku. Nende rännak jätkub.

Kuidas enda kutsumuseni jõuda?

Sa oled erakordne inimene, sest suudad luua enda “tavalistest” huvidest midagi tõeliselt vaimustavat.

Mida enam armud sellesse, mida teed, seda erakordsemaks Sa saad. Ole täiesti vaimustunud enda hobist või huvist, pühendu täiega enda loomingule ja pane sellesse kogu enda energia.

See paistab välja ja paneb Su särama. Sa tõmbad sellega ligi inimesi, kes näevad Sinu andeid ja kutsuvad Sind proovima uusi alasid.

Ja igast alast, mida Sa proovid. Igast tegevusest, kuhu suunad enda armastuse, kasvavad välja Sinu unikaalsed anded. Need anded tõmbavad ligi inimesi, kes avavad Sulle uksi paikades, kus ennem olid vaid seinad.

Vaimustu enda huvidest, pühenda enda energia, tegutse!

Armu enda elusse ja elu armub Sinusse.

Millesse armuda?

Noortena pole meil puudujääk teadmistest, vaid on puudujääk asjade elluviimisest. Millegi sellise tegemisest, millest saada eduelamust, mille kohta võiksime öelda “Mina tegin seda!”. Hea moodus selle kogemuse saamiseks on enda algatuse või ettevõtmise käivitamine. Lihtsalt usalda, et see julge “JAH” aitab Sul jõuda uute võimaluste ja kontaktideni, mis omakorda viivad Sind tõelise kutsumuseni.

Ent kuidas leida ideed, mida ellu viia?

Selle lihtsustamiseks töötasin hulganisti magamata öid, et luua veebirakendus, mis koondab endasse hulganisti ideid ja näiteid noorte poolt algatatud ettevõtmistest.

Kireleidja – veebirakendus võimaluste avastamiseks

Kireleidja - loo enda huvist äge algatus

Kireleidja poster Facebookis

Kireleidja lehelt leiad:

Vaata lähemalt:

kireleidja

Kireleidja – stardi enda algatusega

Jaga seda postitust ja Kireleidja lehte sõbrale-tuttavale, kes veel otsib oma teed.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga