Inspiratsioonitahvel – parimate palade varamu

Minult küsitakse tihti – mida Sa sööd või teed, et suudad nõnda tegus ja rõõmus olla. Vastus on lihtne – ma toitun innustavatest mõtetest 🙂

Kas Sinu kontori või magamistoa seinal on juba heade mõtete varamu –  inspiratsioonitahvel – paik, kuhu kogud enda jaoks innustavad mõtted?

Kõige raskem samm on esimene samm, seepärast tutvustan Sulle enda inspiratsioonitahvlit, et esimeste innustavate mõtete leidmine oleks kergem.

Sa ei pea tegema seda õigesti, Sa pead selle lihtsalt käima panema. Nüüd.

Kas Sina kipud ka tihti asju “üle mõtlema” ja väga põhjalikult analüüsima? Nõnda põhjalikult, et mitmed vahvad ideed ei jõuagi teostuseni? See lause julgustab aktiivsemalt tegutsema ja katsetama. Mitte muretsema, kas kõik ikka saab “õigesti” tehtud.

“Sa ei pea olema suurepärane, et alustada. Küll aga pead Sa alustama, et olla suurepärane.”

/ Zig Ziglar /

Mõju: hoidsin seda lauset mantrana mõttes, kui möödunud aastal kõigi muude tegemiste kõrvalt Loova Inspiratsiooni e-kursust lõin. Hoidis produktiivsuse kõrgel.

Kas ma võiksin täna natuke paremaks saada?

Oled ehk kuulnud Jaapanlaste pideva parendamise filosoofiast Kaizen´ist, mis innustab igapäevaselt kasvama ja paremaks muutuma?

Iga hommik tasub vaadata peeglisse ning küsida “Kas ma võiksin täna natuke paremaks saada?” endalt. Kui vastus on jah, siis otsustada millisel moel paremaks saada ning asuda tegutsema.

Mõju: Olen teadlikumalt taibanud, et areng on nagu rännak – üks samm ei pruugi olla midagi väga uhket, aga liida kõik need väikesed sammud kokku ning saad tõeliselt vägeva seikluse.

3 asja, millest tasub ka homme rääkida.

“Iga päev inspireeri vähemalt ühte inimest märkama seninägemata ilu, ütlema seniavaldamata sõnu, kogema seniproovimata tegusid.

Kasvõi iseennast. Täna.”

/ Harald Lepisk /

Mõju: vägevate tegude päeviku pidamine on aidanud mul enda tegemisi kõrvalt vaadata. Kui tean, et õhtul vaatan üle, mida vägevat sai päeval tehtud, siis otsustan juba hommikul midagi asjalikku ette võtta.

Säran, et lasta ka teistel särada.

Minult on mitmeid kordi küsitud: “Milles Sa hea oled?“. Olen toonud konkreetselt välja tegemised, milles olen tõeliselt hea ning saanud stiilis “Oi, see oli küll ootamatult enesekindel” reaktsiooni.

Enda suurepärasust ei tasu varjata ega peita.

Ja kui me teadlikult laseme enda valgusel särada, anname alateadlikult teistele loa teha sama. Niipea kui oleme vabanenud oma enda hirmust, vabastab meie kohalolek automaatselt ka teised.”

/ Marianne Williamson – “A Return to Love”. /

Mõju: olen enda jaoks saanud kinnitust, et olen maailmale kõige kasulikum, kui teen seda asja, mis minu enda jaoks kõige köitvam on – milles ma kõige kirglikum olen.

Usun, et olen sama hea kui parim, ent mitte teistest parem.

See lause aitab tasakaalustada eelnevat parimate omaduste “sära”, et me liiga uhkeks ja üleolevaks ei muutuks.

Pärast oma etteastet sain sakslasest mentorilt väga otsekohese küsimuse: “Harald, kas Sa austad oma koolitusel osalejaid?”. Võtsin hetke mõtlemiseks ning vastasin: “Jah, ma austan küll.”, jäädes samal ajal mõttesse, kas ma seda tõesti iga rakuga teen?

Mõju: olen oma koolitustel teadlikumalt jälginud, et ma ei mõjuks õpetajana, vaid pigem rännakukaaslasena, kes inspireerib avastama. Mõnikord piisab lihtsalt paari lause ümbersõnastamisest, et hoopis teistmoodi mõju avaldada.

Luban endal olla see, kes ma tegelikult olen.

Kirjutasin selle lause pisikese kaardi peale, kui Rumeenias koolitamas käisin. Hoidsin seda oma pintsaku taskus ning lugesin aeg-ajalt jälle üle. Sellele häälestumine aitas mul seda ka tihti märgata – oli see koolitusel, õhtusöögilauas või uute inimestega seiklemas – kogesin tihti hetke, kus tundsin veendunult, et praegu olengi see, kes ma tegelikult olen.

Mõju: olen senisest tihedamini kogenud kulgemise seisundit – ajataju kaob, helid teravnevad, õhus on tunda elektrit ja ma tunnen, et just siin ma peangi praegu olema ning seda peangi preagu tegema.

Alati annan endast parima.

… ja minu parim muutub veelgi paremaks. Mantra, mis julgustab täiega tegutsema.

Mõju: kasutan seda põhimõtet koolituste läbiviimisel. Hoolimata vähestest unetundidest, hoolimata ootamatudest olukordadest – mina annan endast parima, et osalejad saaksid õnnestuda.

Ära võta midagi isiklikult.

Jäta endale õigus otsustada, mida lased südamesse, mida mitte.

“Kellegi arvamus Sinust ei pea saama Sinu reaalsuseks.”

Les Brown

Mõju: teen tihti spontaanselt videoid, kus minu vestluskaaslaseks on kaamera – see on kordades väljakutsuvam, kui reaalse inimesega rääkimine. Sellest tulenevalt leidub alati pretensioonikaid vaatajaid. Arvestan nende arvamust ja kui vaja, siis korrigeerin enda tegevust edaspidiselt, ent ei lase “kriitikat endasse”.

Mida armastus teeks?

See sarnaneb pisut superkangelaste loovustehnikaga, kus väljakutsuvates olukordades “laenad kellegi teise ajusid”. Kui pead tegema otsuse, milles pole kindel, siis võid küsida endalt “Mida armastus teeks?” ning see aitab lihtsustada otsustamist.

“Armastus” asemel võid kasutada ka teisi enda jaoks emotsionaalselt tugevaid ja tähenduslikke sõnu, et vaatenurka vahetada.

Mõju: olen kasutanud eelkõige emotsionaalsemate otsuste tegemisel, kus kaine ja kaalutlev mõistus ei suuda lahendust anda 🙂

Julgen küsida nõu teistelt tegijatelt.

Küsisin õhtusöögilauas edukalt soliidses eas konsultandilt, kuidas ta küll suudab kõigile klientidele nii ulatuslikku ja kvaliteetset nõu anda. “Küsin teistelt ekspertidelt oma tutvusringkonnas”, vastas ta. Oleks ma seda põhimõtet aktiivsemalt järginud, oleks kaubandusettevõtte, koolitusettevõtte ja vabatahtlike organisatsiooni juhtimine olnud märkimisväärselt lihtsam.

I had to learn it the hard way. Kui tead, aga ei rakenda, siis õpidki seda karmimal moel :p

Mõju: olen saanud rohkem sisemist rahu, meenutades, et ma ei pea kõike teadma. Pean vaid õigelt inimeselt küsima.

Millest võin loobuda, et kogeda kergust?

Tõlgendan mõttes varasemaid kogemusi enda arengu kasuks. Kui see ei õnnestu, siis kasutan endast välja kirjutamise ja minema viskamise võtteid.

Näiteid ei too, sest ma loobusin juba nendest 🙂

Mõju: kergem olemine tänu sellele, et ma ei erutu asjata nende asjade pärast, mida ma ei saa või ei kavatse muuta.

Eesmärgid on selleks, et Sind ellu äratada.

“Ära tee väikeseid plaane, sest nendes puudub võlu, mis paneks Su vere vemmeldama.”

/ Daniel Hudson Burnham /

Olen enda jaoks sättinud igasugu eesmärke – mõned neist olen saavutanud, mõned mitte, mõned hoopis teisel kujul saavutanud. Küsimus polegi selles, kas ma nad saavutasin, vaid selles, kuivõrd palju kirge nad mulle tegutsemiseks andsid.

Eesmärk on vahend, mille taha peidetud seisundit on võimalik erinevatel moodustel saavutada.

Mõju: julgen sättida enda jaoks erutavamaid eesmärke, just selliseid, mis rohkem hinge lähevad, sest tean, et tegutsemise käigus need täpsustuvad ja muutuvad veelgi enam selliseks nagu ma tegelikult tahan.

Mida iganes ma teen, teen seda täiega.

“Kõige olulisem on olla see, misiganes Sa oled, häbenemata seda hetkekski”

/ Rod Steiger /

Tegelikult peaksin ma praegu oma magistritööd kirjutama, aga tahtsin seda artiklit täiendada. Kuigi magistritöö on mahukas ja ootab kiiret tegutsemist, siis ei kavatse ma lasta sellel vähendada “kõrvaliste” tegevuste kvaliteeti, püüdes end samal ajal piitsutada. Ei, ma teen täiega seda, mida ma teen. Olgu selleks kasvõi veebi kallal nokitsemine 🙂

Mõju: vähem asjatut enesepiitsutamist, rohkem kvaliteeti igas hetkes.

Mul on palju, mille üle tänulik olla.

Hommikuti meeldib mulle päeva alustada nõnda, et piilun aknast aknast puulatvasid ja mõnulen teki all mõeldes kõigile asjadele, mille tänulik olen. Kasvõi pisikesed asjad nagu soe tekk, mõnus voodi, võimalus pikutada, ilus ilm väljas, pilk inspiratsioonitahvlile, vahvad ettevõtmised, mida hiljuti olen teinud või hakkan tegema jne…

Mõju: minu varasemad saavutused annavad mulle jõudu ja eneseusku, et suudan ja saan. Sellele meeleseisundile olen pannud isegi nime: olemise kergus saavutamise lihtsuses.

Minu elu on minu sõnum.

Üks ajakirjanik küsis Mahatma Gandhilt: “Mis on Sinu sõnum rahvale?”. Gandhi vastas: “Minu elu on minu sõnum.

Kui Sinu elu on Sinu sõnum, siis millist sõnumit Sinu elu edastab?

Mõju: minu jaoks on see hea meelespea, et elada oma õpetuste järgi. Annab positiivse sunni käituda nõnda, nagu ma tegelikult tahaksin käituda (ja nõnda nagu ma inspiratsiooni ajaveebi lugejatel soovitan ideaalis käituda :)).

Alati on põhjust naeratada.

“Ära võta elu liiga tõsiselt – Sa nagunii ei pääse sellest elusana.”

/ Elbert Hubbard /

Kui iganes kehvasti läheb, alati on võimalik kasvõi hetkeks naeratada. Kui olukord on ikka täiesti pepus, siis võid mõttes öelda: “S**t olukord on väetis tulevasele eduloole” – kui meenutad erinevate inimeste edulugusid, siis needki said alguse kehvast olukorrast.

Mõju: naeratamine on aidanud stressi vähendada ning automaatselt enda seisundit paremuse poole muuta. Lihtne, aga võimas.

Inspiratsioonitahvli tegemise soovitused.

Võid kasutada tavalist valget seinapinda või kruvida seinale mõne suure plaadi. Mina näiteks leidsin vanaisa juurest pööningult mingi suure valge plastik-plaadi, mille kruvisin seinale.

Head ideed tasub kirjutada kleepsupaberitele, siis saad:

 1. neid enda soovide järgi ümber tõsta (lisada, eemaldada);
 2. valida igaks nädalaks ühe juhtmõtte, mille kleebid arvutiekraani lähedusse.

Kleepsupaberina kasutasin Post-it 149 mm x 98,4 mm “Big notes for big ideas” kleepsupabereid, mida õnnestus Büroomaailmast leida. Need on suhteliselt kallid, aga nende eeliseks on suurus ja tugev liim. Alustamiseks sobivad ka tavalised kleepsud.

Mis on Sinu inspiratsioonitahvlil?

Millised ideed ja ütlused Sind inspireerivad tegutsema? Mille oled valinud enda inspiratsioonitahvli jaoks? Kordista väärt kraami jõudu jagades seda siin kommentaarina.

16 replies
 1. Harald Lepisk
  Harald Lepisk says:

  Ahti: Selle “like” nupu tahan siia panna küll.

  Mõtlesin, et jaanuaris saab mul olema vaba aega, et Inspiratsiooni blogi kujundust paremaks ja funktsionaalsemaks muuta, ent preagu paistab, et seal ka veel vaba aega ei tule 🙂

  Seni saab artiklit like´ida Facebookis Loova Inspiratsiooni Ajutrustis.

  Vasta
 2. Liis
  Liis says:

  Minu kui pigem pabistaja seinal on kolm märkmepaberit, millel on selline pikem tekst:

  “See on küll keeld, aga…
  ÄRA MÕTLE, MIS SAAB SIIS, KUI SU ETTEVÕTMINE SEENELE LÄHEB JA SINA TÜHJADE KÄTEGA (ilma korvita) JÄÄD.
  Mine talle metsa järele ja uuri välja, miks ta ära läks! Nii saad järgmise ettevõtmisega ämbrisse astumisi, laukasse kukkumisi, ekslemisi ja muidu viltuvedamisi vältida.
  Ja lase sel ettevõtmisel rahulikult seeni korjata. Mõne aja pärast tuleb ta tagasi, korv seeni täis.”

  Pooltel juhtudel mõjub seesugune kummaline fantaasiat ergutav huumor minu energiavarudele suurepäraselt.

  Ja suur TÄNU heade mõtete eest! Leian neile kindlasti rakenduse. Nüüd. 😀

  Vasta
 3. Harald Lepisk
  Harald Lepisk says:

  Liis: seenele minemise analoogia on super – huumor on võimas tööriist enda energiavarude tõstmiseks. Tänud jagamise eest! 🙂

  Korviga meenus mulle veel ühe sõbra ütlus suhete kohta: “Ma olen elus nii palju korvi saanud, et võiksin oma punutiste poe rajada.” 😀

  Vasta
 4. Kaisa
  Kaisa says:

  “Ära mõtle sellele, mida ei saa. Mõtle sellele, mida saab!”

  “Make others happy. Make yourself happy. Have fun!”

  “Live and love and love and live, each moment to the fullest.”

  “Forgive yourself and others.”

  “Choices make life, nothing else.”

  Vasta
 5. Harald Lepisk
  Harald Lepisk says:

  Tänud inspireerivate lausete jagamise eest, Kaisa! Mul läks kohe mõte tööle ning meenusid veel paar head ütlust.

  Selle esimese lausega meenus mulle: “Ära lase asjadel, mida Sa ei suuda teha, jääda ette asjadele, mida suudad teha.”

  Kolmanda lausega meenus Stephen R. Covey ütlus: “To live, to love, to leave a legacy.”

  Vasta
 6. Karin
  Karin says:

  väga lahe ettevõtmine siin veebiavarustes 🙂

  Päris inspireeriv on kõikide oma ettevõtmiste alguses, ajal ja lõpus korrata Aktuaalse Kaamera diktori Astrid Kanneli väljaöeldud lauset, millega ta kommenteeris Eesti sõjatööstuse olukorda 1.novembri AKs:
  “Nõukogude ajal oli ka nii, et kui ei õnnestunud rakett, siis õnnestus tolmuimeja.”

  Seega, tuli üks tarkusetera kohe juurde: Aim high and do not be disappointed, when you sometimes hit low – it is still a hit. :D:D

  keep it going! 🙂

  Vasta
 7. Pia
  Pia says:

  Minu põhi lause Adidaselt:

  Impossible is nothing!

  Rajan mõttejõul teed, et kosmoses lennata ning vee peal kõndida 🙂

  Tunnen suurt sidet Sinu kogemuste jagamistega ning inspiratsiooni kõnedega! 🙂 Suurepärane töö!

  Vasta
 8. Harald Lepisk
  Harald Lepisk says:

  Mul tekkis kohe kujutlus, kuidas tee liigub kosmosesse ja vee peal kõndimine on mul ka pikaajaliste eesmärkide sekka märgitud 🙂

  Aitäh, et jagasid. Hää on olla inspiratsiooniks 🙂

  Vasta
  • Harald Lepisk
   Harald Lepisk says:

   Aitäh, Gert!

   Mulle meeldib selles lauses oleviku dimensioon – et olla keegi juba praegu.

   Mõtlesin hetkeks, et ehk on lause puhul hea kui on määratletud ka kes olla. Ent siis mõistsin, et äkki polegi nii tähtis kes, vaid peaasi, et oled 🙂

   Vasta
 9. Helina
  Helina says:

  Minu igahommikune lause iseendale: ole,kes sa oled ja tunne,mida tunned,sest need, kes seda pahaks panevad pole olulised ja need, kes on olulised ei pane seda pahaks.
  Ja suur aitähh nende heade mõtete eest!

  Vasta
  • Harald Lepisk
   Harald Lepisk says:

   Aitäh, Helina, jõudu andva lause eest! Selles ütluses on hästi ühendatud autentsus ja üleliigsetest muremõtetest lahti laskmine, et uskuda iseendasse.

   Vasta
 10. Sander
  Sander says:

  Üks parimaid lauseid, mis mulle meeldib:
  “Tuleb elada nii, et ei oleks piinavalt valus asjatult elatud aastate pärast” autor – Nikolai Ostrovski

  Vasta

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga