Idee hindamine – plussid, miinused ja huvitav

Kui varasemates postitustes on olnud juttu sellest, kuidas ideid genereerida ja probleeme lahendada, siis nüüd peatun hetkeks väga lihtsa, aga efektiivse hindamisviisi juures. Suur lateraalse mõtlemise vaimne isa Edward de Bono ütleb selle kohta lihtsalt PMI – plusses, minuses and interesting ehk plussid, miinused ja huvitav.

Protsess järgmine:

  1. Sõnasta valitud idee, planeeritav lahenduskäik.
  2. joonista tabel, millel on kolm lahtrit:
    • plussid – kõik positiivsed muutused, mis idee elluviimisega kaasnevad.
    • miinused – kõik negatiivsed muutused, mis idee elluviimisega kaasnevad.
    • huvitav – võimalikud muutused, mis on positiivsed, negatiivsed või ebakindlad – need mida ei oska veel paigutada + või – alla.
  3. Püüa anda igale punktile kaalud (posiitiivne plussiga hinne, negatiivne miinusega hinne). Või määratle lihtsalt kõige olulisemat mõju avaldavad.
  4. Liida punktid kokku ja vaata, mis tulemus tuleb – võrdle teiste ideede hinnangutega ja kui on piisavalt kõrge hinnang, siis tee asi ära.

Kaalude andmisel pea meeles Pareto Printsiipi: 20% olulisematest tegevustest annab 80% tulemusest. Ehk küsi endalt: “mis on kõige olulisemad komponendid, mis annavad põhilise osa tulemusest?”

Jah, on küll lihtne, ent soovitan soojalt seda alati paberil läbi teha – minul isiklikult võtab küll pildi selgemaks, kui läbi kirjutan, sest peas kipuvad need asjad ringi pöörlema 🙂

Kui tahad mitmete ideede hulgast valida meeskonnaga parimat ideed, siis jaota kõigile kokkuleppeline ühtne arv kleepse ning püstita ülesanne järgnevalt: “See on Sinu xxx krooni investeerimiseks – jaota see ideede vahel nii, nagu investeeriksid oma raha idee elluviimisesse.” Lõpuks loed kokku, millisel ideel kõige rohkem kleepse on ning selle põhjal saad otsuse teha.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga