Avalik esinemine: inspiratsiooni parimatest kõnedest
Osalesin Brüsselis avaliku kõnelemise maailmameistrivõistluse finaalis ning kodumaale tagasi jõudes küsiti ETV otse-eetris, kes on minu eeskujud avaliku esinemise alal? Ega ei tulnudki vastust naljalt. Mõtlesin siis hiljem väga hoolikalt järele ning noppisin välja mõned enda lemmikumad kõnelejad, kelle etteastest olen saanud inspiratsiooni.
Väga selge sõnumiga kihutuskõne
Kuigi see on vaid katkend pikemast kihutuskõnest, jõuab ka kahe minutiga sõnum väga üheselt kohale 🙂
Art Williamsi kihutuskõne juures inspireerib eelkõige:
- Tabavate teemade puudutamine – Art toob loetulu asjadest, mis tõenäoliselt enamikku audientsist otseselt kõnetavad. Rääkides asjast, mis kuulaja hinge kriibib, vajutad tähelepanu ja huvi nupule.
- Väga lihtsa sõnumi edastamine – hea kihutuskõne ärgitab konkreetset sammu tegema.
Enam selgemaks sõnum ei saa minna: DO IT!
Humoorikas ja meeldejääv loovestmine koos näitlemisega
Toastmastersi avaliku kõnelemise 2011 maailmameistrivõistluse finalisti kõne:
Scott Pritchardi esinemise juures inspireerib eelkõige:
- Elav näitlemine – illustreerib lugusid mängides tegelasi ja aidates selle abil kujutluspilte luua. Võib tunduda, et liiga palju sagimist ja rabelemist laval? Usun, et antud humoorika kõne puhul annab igati hästi vunki juurde.
- Mahlaka huumori kasutamine – osav tasakaal nalja tegemise ning sõnumi edasi andmise vahel. Hea huumori juures tasub täheldada ka seda, et kõne teise poole naljad on osati seotud kõne esimese poole naljadega.
- Isiklike lugude jagamine – isiklikud lood on kuulaja jaoks unikaalsed. Isegi kui nende õppetund on juba vana ja tuntud, siis
Sõnum oli ja on selge: “It will happen when you take action!”
Minule isiklikult meeldis Scotti kõne finalistide hulgast kõige rohkem, aga noh eks žhüriil on omad kriteeriumid, mille järgi nad otsust teevad.
Karismaatiline ja kirglik kõnemees
Hea näide, kuidas igavaid jutlusi muuta huvitavateks kõnedeks:
Klõpsa video 2 minutit algusest edasi, et kohe kõne juurde asuda.
Selle mehe jutlusi jälgivad televisiooni vahendusel iga nädal ligi 7 miljonit inimest enam kui 100-st riigist.
Joel Osteeni juures inspireerib üle kõige:
- Tabav sõnaseadmine – kõne on täis tsitaadiväärseid ütlusi, milles on kasutatud riimumise elemente ja huumorit. Keeleline loovus muudab kõne poeesiaks.
- Südamlik kirg – kirg ei pea olema rapsiv ja äksi täis, võib ka täiesti rahulikult kõneledes olla kirglik kõneleja. Seda meest vaadates on tunne justkui ta räägiks otse enda südamest.
- Sujuv kulgemine – kõne koosneb paljudest lugudest, mis illustreerivad sõnumit ning liikumine nende lugude vahel on orgaaniline – üks viib teiseni.
Motiveeriv ja tegutsema ärgitav lugu elust enesest
Ameerika motivatsioonikõnelemise põhitööriist: kui mina suutsin, siis suudad ka Sina.
Les Browni kõne juures inspireerib:
- Personaalse loo vestmine – enda isikliku eduni viiva kogemuse jutustamine aitab kuulajal eduelamust enda kujutlustes kogeda. Justkui oleks ise selle läbi elanud. Omamoodi huvitav oleks ka teada kas ja millises ulatuses “detaile” ta tegelikult toimunule lisas? 🙂
- Kõnelemise energia – energiline, entusiastlik ja elav hääl jõuab ka suurte saalide tagareas istujate meeltesse. Konkreetselt selles videos on tema loo vestmise tempo pisut liiga rutakas ning ilmselt suure audientsi tõttu hääl pisut liiga karjuv. Eks endalgi tekitaks elevust nõnda suure rahvahulga ette astuda.
- Lihtsustamine – Ameerikale omaselt lihtne sõnum – ei midagi keerulist, ei mingeid erandeid, lihtsalt peab olema korralik nälg enda unistuse järele.
Point jõuab kohale. You got to be hungry!
Veel nippe ja näiteid avaliku esinemise kohta
- Esinemise ettevalmistuse, häälestumise ja energia hoidmise võtted.
- Konverentsi ettekannete ja esitluste ettevalmistuse nõuanded.
- Lõpukõne, mille pidasin Tartu Ülikooli Majandusteaduskonna ja Õigusteaduskonna aktusel.
Millistelt kõnelejatelt võiksime veel avalikuks esinemiseks inspiratsiooni ammutada?
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!